Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Rapperswilu

Muzeum Miasta Łodzi w roku 2015 obchodzi jubileusz 40-lecia działalności. Z tej okazji łódzka placówka podjęła współpracę z Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii, której efektem jest wystawa Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Alfred Schwarz, „Portret Izy Marii Poznańskiej”, 1919, olej, płótno, własność Muzeum Polskiego w Rapperswilu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alfred Schwarz, „Portret Izy Marii Poznańskiej”, 1919, olej, płótno, własność Muzeum Polskiego w Rapperswilu (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii znajduje się fragment historycznej kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej w XIX i XX wieku w Łodzi przez dwa rody fabrykantów: Silbersteinów i Poznańskich. Spośród przedstawicieli tych rodzin szczególne miejsce zajmują: Teresa Silberstein, jej córka Sara Poznańska i Iza de Landsberger. Rodzinne zbiory dzieł sztuki Silbersteinów i Poznańskich są od wielu lat przedmiotem badań nad kolekcjonerstwem łódzkiej burżuazji wielkoprzemysłowej. Na uwagę zasługuje zaangażowanie fabrykantów w życie artystyczno-kulturalne miasta, mecenat artystyczny, a także stworzona przez nich kolekcja dzieł sztuki. Fundowali oni stypendia, wspierali wyjazdy zdolnych artystów na studia, kupowali obrazy do swoich pałaców. Fragment gromadzonego zbioru został przekazany jako legat przez Izę de Landsberger do Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Z uwagi na fakt, iż łódzkie muzeum od początku swojego funkcjonowania bada historię i gromadzi pamiątki po rodzinie Poznańskich, zaś mecenat artystyczny tego rodu stał się punktem wyjścia do promowania innych łódzkich kolekcji prywatnych, historycznych i współczesnych, traktowanych jako lokalne dziedzictwo kulturowe, zaprezentowanie fragmentu kolekcji rodziny Poznańskich stanie się głównym punktem obchodów tegorocznego jubileuszu instytucji.

Artur Szyk, „Śmierć Berka Joselewicza”, 1930, akwarela, papier, własność  Muzeum Polskiego w Rapperswilu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Szyk, „Śmierć Berka Joselewicza”, 1930, akwarela, papier, własność Muzeum Polskiego w Rapperswilu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 17 cennych pod względem artystycznym i historycznym dzieł sztuki (malarstwo, rzeźba, tkanina, rzemiosło artystyczne z XIX i pierwszej połowy XX wieku) autorstwa wybitnych polskich artystów, m.in. Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej czy Juliana Fałata, a także związanych z Łodzią autorów żydowskiego pochodzenia: Artura Szyka, Samuela Hirszenberga czy Henryka Glicensteina. Wcześniej prace zostaną poddane konserwacji oraz opracowaniu naukowemu przez zaproszonych do współpracy fachowców z różnych dziedzin.

Przeprowadzone w ramach prac przygotowawczych kwerendy i badania naukowe nad kolekcją staną się ważnym przyczynkiem do promocji łódzkiego dziedzictwa kulturowego i mecenatu artystycznego w Polsce i zagranicą.

Wystawę uzupełni prezentacja fotograficzna przedstawiająca etapy i efekty przeprowadzonych prac konserwatorskich oraz trójjęzyczne wydawnictwo (polsko-angielsko-niemieckie).

Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu
Autorzy: Ewa Derkacz-Królewska, Mirosław Jaskulski, Monika Nowakowska
Wernisaż: 9 października 2015 roku, godz. 17.00
Od 9 października 2015 roku do 14 lutego 2016 roku
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Dodaj komentarz