• 2015-10-06

Dziadek do orzechów powraca

Już wkrótce na scenie Opery Nova w Bydgoszczy będzie można zobaczyć Dziadka do orzechów. Pierwsza premiera odbędzie się w sobotę 24 października o godz. 19.00, a druga w niedzielę 25 października.

„Dziadek do orzechów” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Dziadek do orzechów” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Pierwszym polskim powojennym wystawieniem Dziadka do orzechów było przedstawienie Studia Operowego w Bydgoszczy: balet Czajkowskiego w choreografii Rajmunda Sobiesiaka zaprezentowano 10 kwietnia 1956 roku . Obecnie przygotowywana wersja odbiegnie daleko od tamtej historycznej realizacji.

Zaproszenie dyrekcji Opery Nova do stworzenia choreografii przyjął jeden z najwybitniejszych twórców: tancerz, baletmistrz i choreograf, z pochodzenia Kanadyjczyk, Europejczyk z wyboru – Paul Chalmer. Jego kontakt z Dziadkiem do orzechów datuje się od dzieciństwa, kiedy po raz pierwszy wystąpił z Narodowym Baletem Kanady. Ilość przedstawień, w których tańczył Księcia lub Kawalera Cukrowej Wróżki, które oglądał bądź przygotował jako choreograf przekracza kilka setek. Muzyka Czajkowskiego pozostaje dla niego nieustającą inspiracją. Tancerze baletu Opery Nova podkreślają, iż tworzona przez Chalmera choreografia jest niezwykle interesująca, ale i bardzo wymagająca technicznie. Znając jego wcześniejsze osiągnięcia, m.in. znakomitą realizację Dziadka… dla Baletu w Lipsku (Niemcy) można mieć nadzieję na równie zachwycający efekt. Jak sam choreograf mówi, niezwykle pomocną w osiągnięciu tego celu jest wizja sceniczna zaproponowana przez scenografa. W przypadku najbliższej bydgoskiej premiery to zadanie spoczywające na Mariuszu Napierale, który wymogi widowiska baletowego rozumie bardzo dobrze. Dla Opery Nova przygotowywał scenografie do Pana Twardowskiego, Kopciuszka, współpracował przy Fascynacjach i Magicznych zabawkach, koncertach sylwestrowych. Jego „wizytówką” pozostają monumentalne dekoracje do opery Rusałka. Zdradza, że Dziadek do orzechów będzie jedną z największych produkcji na scenie bydgoskiej opery, z dużą ilością rekwizytów i zmian dekoracji. Poczujemy wyjątkowy klimat Świąt Bożego Narodzenia (wszak libretto sytuuje akcję w wigilijny wieczór).

Do grona realizatorów udało się ponownie pozyskać Holendra, Jordana Tuinmana, który wspaniale wyreżyserował światła do Fascynacji, baletów znakomitego Jormy Elo, pozostających w repertuarze bydgoskich tancerzy. Agata Uchman współpracująca po raz kolejny z Napierałą, zaprojektowała przepiękne kostiumy (pracownie krawieckie uszyją ich blisko 250, a największy zachwyt budzą te wykonane z ulotnej organdyny mist) oraz niezwykle sugestywne maski myszy i szczurów, wykonane w bydgoskiej pracowni rekwizytorskiej. Orkiestra, obok prób do bieżącego repertuaru operowego, przygotowuje Dziadka do orzechów pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa.

Dziadek do orzechów
Premiera: 24, 25 października 2015 roku, godz. 19.00
Kierownictwo muzyczne: Maciej Figas
Choreografia: Paul Chalmer
Scenografia: Mariusz Napierała
Kostiumy: Agata Uchman
Opera Nova
Bydgoszcz

Dodaj komentarz