Dismaland dla uchodźców z Calais

Dismaland Banksy’ego – czyli „najbardziej rozczarowujący” park rozrywki w Wielkiej Brytanii – zostanie zburzony, a elementy konstrukcyjne, których użyto do jego budowy, przekazane zostaną znajdującym się we Francji uchodźcom.

Banksy, Dismaland (źródło: CNN Style)

Banksy, Dismaland (źródło: CNN Style)

„Już wkrótce… Dismaland Calais. Cały osprzęt oraz drewno z Dismalandu zostaną przekazane do dzikiego obozu uchodźców w pobliżu Calais i posłużą do zbudowania schronień. Sprzedaż internetowa biletów jest nieaktualna” – ogłosił Dismaland na swojej stronie internetowej. Do zdania dołączono zdjęcie zrujnowanego zamku górującego nad francuskim obozem, który obecnie stanowi dom dla niemal 3 tysięcy emigrantów, pochodzących w większości z Sudanu, Erytrei oraz Afganistanu.

Jednak w środę oficjalny komunikat biura burmistrza Calais głosił, że żadna prośba przeniesienia do Calais fragmentów parku tematycznego dotychczas nie wpłynęła ani od Banksy’ego, ani od organizatorów Dismalandu.

Ogromna instalacja artystyczna – dystopijna wizja Banksy’ego trawestująca Disneyland – jest demontowana po pięciotygodniowym okresie swojego istnienia w nadmorskim mieście Weston-super-Mare w południowo-zachodniej Anglii.

Odwiedzający „park konsternacji” nieuchwytnego brytyjskiego artysty, odwiedzić mogli rozpadający się zamek Śpiącej Królewny, przyłączyć się do grupy paparazzi robiącej zdjęcia martwemu Kopciuszkowi czy pochwycić balon z napisem „Jestem imbecylem”.

Banksy, którego tożsamość wciąż pozostaje nieujawniona, opisał w wywiadzie z „Sunday Times” Dismaland jako „rodzinną atrakcję, która zdaje sobie sprawę z istnienia nierówności oraz nadciągającej katastrofy”. (…) Wśród najmroczniejszych atrakcji parku Banksy’ego znalazło się niewielkie jeziorko, w którym odwiedzający mogli przejąć kontrolę – chociaż do końca nie było to pewne –nad łodziami emigrantów.

Banksy, Dismaland (źródło: CNN Style)

Banksy, Dismaland (źródło: CNN Style)

„W zdalnie sterowanych łodziach w Dismaland, które uruchamiane są na chybił trafił, nie ma się kontroli nad swoim przeznaczeniem oraz tym, czy jest się osobą ubiegającą się o azyl, czy przedstawicielem zachodniej supermocy”– przyznał Banksy w wywiadzie z „Sunday Times”. (…) Tysiące emigrantów uciekających przed wojną oraz biedną w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie, utonęło w tym toku próbując przedrzeć się do Europy. Większość z tych, którzy dotarli do Calais, ma nadzieję przedostać się do Wielkiej Brytanii. Od czerwca co najmniej 11 osób zginęło próbując dotrzeć do Anglii za pośrednictwem Eurotunelu, stanowiącego pomost z Francją.

Bilety do Dismalandu, w którym znalazły się prace ponad 50 artystów z 17 różnych krajów, zostały wyprzedane w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia sprzedaży w sierpniu. Oficjalnie BBC podaje, że atrakcja przyciągnęła do nadmorskiego miasteczka ponad 150 tysięcy odwiedzających oraz przyniosła 20 milionów funtów zysku.

Banksy stał się sławny za swoich street artowych prac, które wzbogaca na ogół o polityczne lub społeczne przesłaniem. W lutym zrealizował dwuminutowy film, obrazujący sytuację Palestyńczyków w Strefie Gazy. Wideo przekształca ironicznie przekazy w rodzaju ofert reklamowanych przez biura podróży, uzupełniając je ujęciami prac artysty osadzonymi na zbombardowanych ścianach oraz drzwiach budynków.

Film zachęca: „Spraw, że to TY odkryjesz  w tym roku nowy cel podróży. Witamy w Gazie”. Za sprawą wykorzystania języka wykorzystującego krzykliwe broszury, wideo opisuje obszar, którego granice kontrolowane są w dużej mierze przez Izrael, jako miejsce „położone w ekskluzywnej scenerii” i „strzeżone przez przyjacielskich sąsiadów”.

Autor: Nick Thompson
Źródło: CNN Style (http://edition.cnn.com/style)

Dodaj komentarz