Dawna-Nowa Anatolia

Od 22 października do 20 listopada w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie będzie można oglądać wystawę profesorów z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Hacettepe Dawna-Nowa Anatolia. 

Wystawa „Dawna-Nowa Anatolia” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa „Dawna-Nowa Anatolia” (źródło: materiały prasowe)

Anatolia jest nazwą obszaru geograficznego, gdzie narodziło się wiele różnych prądów i gdzie doszło do zgromadzenia i połączenia wielu odmiennych języków i kultur. Słowo Anatolia, Anadolu w języku tureckim pochodzi od greckiego Anat-tole oznaczającego przyrodę. Jednym z pierwszych wytworów Anatolii były koncepcje filozoficzno-przyrodnicze objawiające się w licznych legendach.

Tytuł Dawna-Nowa Anatolia wybrano ze względu na zmienność i różnorodność tożsamości historycznej, politycznej i kulturowej obszaru, w którym żyjemy. Dawny-Nowy stanowi zarówno kontrastowy, jak i dodatkowy kontekst. Za punkt odniesienia przyjmuje zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość. Retoryka sztuki współczesnej podzieliła fundamenty historyczne i egzystencjalne na dawne i nowe. Z drugiej strony retoryka sztuki postmodernistycznej podchodzi analitycznie do wszystkich dominujących ideologii, traktując je na równi. Dzisiejsza sztuka zawiera w sobie nową wersję starego i wszelkich tradycji, albo też bezpośrednio odnosi się do starego, całkowicie ignorując kwestie pamięci.

Wystawa „Dawna-Nowa Anatolia” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa „Dawna-Nowa Anatolia” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Dawna-Nowa Anatolia profesorów z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Hacettepe przenosi do Warszawy bogactwo ducha Anatolii, która poprzez wieki gościła wiele cywilizacji. Mieszkańcy Anatolii są znani z otwartości i gościnności. Te dwie niezwykle ważne cechy stały się znacznie bardziej potrzebne w naszym współczesnym świecie, aby rozwijać między społeczeństwami dialog o kulturze i religii.

Dawna-Nowa Anatolia
Wystawa profesorów z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Hacettepe
Od 22 października do 20 listopada 2015 roku
Akademia Sztuk Pięknych
Warszawa

Dodaj komentarz