• 2015-10-05

Polskie produkcje w oficjalnej selekcji Tacoma Film Festival

Dwie koprodukcje Wajda Studio Naturalni w reżyserii Kristoffera Rusa oraz Hitler w operze Michała Grzybowskiego znalazły się w oficjalnej selekcji 15. Tacoma Film Festival.

„Hitler w operze”, reż. Michał Grzybowski, prod. Wajda Studio i Studio Munka SFP (źródło: materiały prasowe)

„Hitler w operze”, reż. Michał Grzybowski, prod. Wajda Studio i Studio Munka SFP (źródło: materiały prasowe)

Naturalnych ukazane zostaje dość typowe małżeństwo Moniki i Piotra (lat ok. 40), w którym namiętność i przyciąganie seksualne wygasło, ale zazdrość – nie. Aby coś z tym zrobić, udają się na terapię, jednak przez pomyłkę trafiają do psychologa ewolucyjnego. Okazuje się, że z punktu widzenia biologii ich pragnienia są jak najbardziej naturalne i uzasadnione strategiami reprodukcyjnymi wykształconymi w toku milionów lat ewolucji. By ratować swój związek małżonkowie postanawiają żyć zgodnie z zasadami psychologii ewolucyjnej, czyli w sposób, w jaki ukształtowała ich natura.

Hitler w operze to historia oparta na prawdziwym wydarzeniu. Aaron, spokojny i zamknięty w sobie śpiewak operowy z Izraela, gwiazda której blask już dawno przygasł, przyjeżdża do prowincjonalnego teatru w Polsce na gościnny występ. Aaron nie czuje się komfortowo w państwie, w którym Żydzi tyle wycierpieli, ale jako profesjonalista stara się zintegrować z zespołem. Podczas jednej z prób towarzyszy mu uczucie, że jest obserwowany. Za kurtyną zauważa osobę, która wygląda jak Adolf Hitler. Aaron upiera się, że padł ofiarą okrutnego żartu. Następuje eskalacja tej absurdalnej sytuacji, wywołanej mieszanką paranoi Aarona i dozy antysemityzmu, która grozi międzynarodowym skandalem i odwołaniem premiery.

Hitler w operze znalazł się w sekcji International Shorts wśród 8 innych produkcji z Nowej Zelandii, Meksyku, Francji czy Niemiec. Natomiast Naturalni zostaną pokazani w tematycznym zestawieniu dziewięciu filmów Couples Therapy.

Naturalni i Hitler w operze na 15. Tacoma Film Festival
Pokazy Naturalnych: 10 i 15 października 2015 roku
Pokazy Hitlera w operze: 9 i 11 października 2015 roku
Wajda Studio

Dodaj komentarz