Od szałasów do drapaczy chmur

Ukazało się wznowienie (z 1968 roku) książki Sztuka budowania wybitnego polskiego architekta Jana Knothe. W jaki sposób ludzie kiedyś żyli i wznosili swoje siedziby, świątynie, miasta? Architektura i budownictwo to część historii cywilizacji, odkryć i wynalazków – nie tylko piękne budynki, ale także niezliczone problemy do rozwiązania.

Jan Knothe, „Sztuka budowania” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jan Knothe, „Sztuka budowania” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Co bowiem łączy zwykłe igloo z kopułą bazyliki św. Piotra (i czemu jest ona nieco nieforemna), jak planowano miasta i co wymyślili budowniczowie gotyckich katedr, by wznosić gmachy sięgające nieba?

Książka zawiera ponad 800 ilustracji na blisko 500 stronach, z których każda odkrywa sekrety sztuki budowania. Tekst i obraz są tu jednakowo ważne i tworzą barwną opowieść o pracy i pomysłowości wielu pokoleń; o budowlach, które podziwiamy i rozwiązaniach, z których korzystamy do dziś.

Jan Knothe (1912–1977) – architekt, pisarz, jeden z najwybitniejszych polskich rysowników. Był członkiem Biura Odbudowy Stolicy i współtworzył wiele ważnych projektów powojennej Warszawy (m.in. MDM, trasę W–Z, gmach Ministerstwa Rolnictwa). W latach 1956–1963 pracował jako dyplomata w Syrii i Belgii.

Jan Knothe, Sztuka budowania
Premiera: 15 września 2015 roku
Wydawnictwo Karakter

Dodaj komentarz