• 2015-10-05

Belfer Chopin

Chopin udzielał dużo lekcji gry na fortepianie. Ale jakim był nauczycielem? Bezwzględny belfer wymagający karności i wytykający błędy, czy raczej uśmiechnięty, cierpliwy i pomocny pedagog przymykający oko na niedociągnięcia? I w końcu – lubił uczyć czy uczył, bo musiał?

„Dziesięć spojrzeń na Chopina” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dziesięć spojrzeń na Chopina” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Siedzę do 5-tej w domu i lekcje kamieniem daję (już drugą kończę)” – pisał Chopin do Wojciecha Grzymały z Paryża. Udzielanie lekcji było przez wiele lat jego głównym zajęciem i stanowiło podstawę jego egzystencji. O swojej pedagogicznej działalności pisał w wielu swoich listach, a o sposobie prowadzenia lekcji przez Chopina wiadomo sporo z relacji jego uczniów. Obraz, który wyłania się z tych wspomnień, jest fascynujący. Chopin był nauczycielem wymagającym, a sposób w jaki uczył był bardzo przemyślany. Zwieńczeniem edukacji ucznia była praca nad interpretacją kompozycji nauczyciela. Ten aspekt ma dla badaczy twórczości Chopina niebagatelne znaczenie – dzięki zachowanym relacjom wiemy jak sam Chopin myślał o interpretacji swoich dzieł.

Chopin pedagog to tytuł kolejnego koncertu z cyklu Dziesięć spojrzeń na Chopina. W ramach wydarzenia usłyszeć będzie można jednak nie tylko kompozycje Chopina. Obok Barkaroli Fis-dur op. 60 zabrzmią również Preludium i fuga c-moll Bacha oraz Sonata As-dur op. 26 Beethovena. Zagra Wojciech Kubica – pianista i pedagog, laureat wielu nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, między innymi I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kijowie czy IV Nagrody oraz Nagrody Specjalnej za wykonanie sonaty C. Francka na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Val Tidone we Włoszech.

Wykład Prawdy i mity o nauczaniu Chopina wygłosi dr Mariusz Wrona – muzykolog, publicysta, wykładowca teorii muzyki na Uniwersytecie Warszawskim i w Lipsku oraz pracownik merytoryczny Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Dziesięć spojrzeń na Chopina to comiesięczny cykl recitali chopinowskich połączony z prelekcjami specjalistów z rozmaitych dziedzin dotyczących kwestii miejsca Chopina w szeroko pojętej kulturze. Każdy wieczór poświęcony jest innemu zagadnieniu. Projekt prezentuje postać, życie i dzieło największego polskiego kompozytora z punktu widzenia aspektów literackich i malarskich, ukazuje Chopina jako doskonałego pedagoga, improwizatora i wirtuoza, autora listów, a w końcu patriotę. Projekt potrwa do końca 2015 roku

Dziesięć spojrzeń na Chopina. Chopin pedagog
8 października 2015 roku
Mazowiecki Instytut Kultury
Warszawa

Dodaj komentarz