Mur. 12 kawałków o Berlinie

Książka Mur. 12 kawałków o Berlinie, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne, zawiera teksty trzynaściorga reporterów zilustrowane fotografiami Filipa Springera. Przedstawione historie krążą wokół berlińskiej granicy – zarówno tej historycznej, jak i zakorzenionej w świadomości i pamięci.

„Mur. 12 kawałków o Berlinie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Mur. 12 kawałków o Berlinie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku runął mur, który przez niemal trzy dekady dzielił Berlin na wschodni i zachodni. Choć po tym symbolu zimnej wojny została tylko pamiątkowa ściana, niewidoczna blizna wciąż przecina miasto. Fenomen muru próbuje zgłębić trzynaścioro polskich i niemieckich reporterów. Historie przedstawione w zbiorze pod redakcją Agnieszki Wójcińskiej i zilustrowane zdjęciami Filipa Springera krążą wokół problemu berlińskiej granicy, tej historycznej i tej dzisiejszej – głęboko zakorzenionej w świadomości i pamięci. Pokazują, że historia berlińskiego podziału jest w pewnym stopniu opowieścią o pękniętej Europie.

Jaki jest dzisiejszy Berlin, czy istnieje w ogóle coś takiego jak jeden Berlin? Czy zrósł się po upadku muru, czy może rozpadł na wiele części? Jak opisać taki wieloczłonowy twór? Najlepiej jako miasto wielu blizn. Tylko wtedy może powstać książka do szpiku kości prawdziwa. I właśnie powstała. Tu nic nie jest udawane ani naciągane. Wierzę autorom w każde słowo. To szczera opowieść o murze i nagim mieście bez upiększeń. Kto naprawdę chce poznać dzisiejszy Berlin, powinien wcześniej przeczytać tę książkę, żaden przewodnik nie będzie mu już potrzebny.

Magdalena Parys

Teksty: Katarzyna Brejwo, Juliusz Ćwieluch, Merle Hilbk, Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Nataša Kramberger, Jens Mühling, Kaja Puto, Antje Rávic Strubel, Witold Szabłowski, Ziemowit Szczerek, Maciej Wasielewski i Agnieszka Wójcińska
Fotografie: Filip Springer
Teksty niemieckie w przekładzie Elżbiety Kalinowskiej
Tekst słoweński w przekładzie Joanny Pomorskiej

Książka powstała dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Reporterów Rekolektyw we współpracy z Netzwerk für Osteuropa-Berichterstattung.

Mur. 12 kawałków o Berlinie,
pod red. Agnieszki Wójcińskiej
Premiera: 2 października 2015 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz