Zagubieni wśród hiacyntów

Powieść Jhumpy Lahiri Zagubieni wśród hiacyntów to uniwersalna historia dwóch braci rozdzielonych przez tragedię i dwóch kobiet nieustannie nawiedzanych przez przeszłość. Ukaże się w październiku nakładem Wydawnictwa Albatros.

Jhumpa Lahiri, „Zagubieni wśród hiacyntów” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jhumpa Lahiri, „Zagubieni wśród hiacyntów” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Subhash i Udayan spędzili dzieciństwo na pokrytym hiacyntami rozlewisku na przedmieściach Kalkuty. Były to dla nich najszczęśliwsze lata – pełne wzajemnego wsparcia, zrozumienia i bliskości, których potem w ich życiu zabrakło. Podążyli skrajnie różnymi ścieżkami – Subhash wyjechał do Stanów, aby zostać cenionym naukowcem, a Udayan pozostał w kraju, żeby walczyć o sprawiedliwość społeczną. Hiacynty przed ich rodzinnym domem stały się świadkami tragedii, która przywiodła Subhasha z powrotem do Kalkuty.

Wierny pamięci brata, podjął najlepszą i zarazem najgorszą decyzję w swoim – i nie tylko swoim – życiu.

Jhumpa Lahiri (ur. 1967 r. w Londynie) – amerykańska autorka, która w 1999 r. zadebiutowała zbiorem dziewięciu opowiadań pt. Tłumacz chorób, za który w 2000 r. otrzymała Nagrodę Pulitzera. W 2003 r. wydała swoją pierwszą powieść, Imiennik, na podstawie której trzy lata później zrealizowano film o tym samym tytule. Kolejny zbiór opowiadań, Nieoswojona ziemia, ukazał się w 2008 roku. Powieść Zagubieni wśród hiacyntów nominowana była do Nagrody Bookera, Natiolan Book Award i Baileys Women’s Prize. We wrześniu 2015 r. Jhumpa Lahiri została przez prezydenta Baracka Obamę nagrodzona medalem National Humanities za „przybliżenie w misternej opowieści doświadczeń zwyczajnych ludzi”.

Jhumpa Lahiri, Zagubieni wśród hiacyntów
Premiera: 16 października 2015 roku
Wydawnictwo Albatros

Dodaj komentarz