Milczenie dźwięków

9 października w BWA w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Milczenie dźwięków. Czy istnieje cisza? Czy jesteśmy w stanie ją opisać ? Jakie są jej granice? Czy jest sprzecznością, paradoksem, utopią? Nie możemy jej usłyszeć, dotknąć ani zweryfikować, ponieważ jej nie ma.

Barbara Kubska, „Nic takiego nie miało miejsca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Kubska, „Nic takiego nie miało miejsca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa będzie próbą zmierzenia się z paradoksem tego pojęcia. Cisza jest próbą zbliżenia się do czystej, pustej przestrzeni dźwiękowej lub emocjonalnej, zapowiedzią dźwięku i nieokreślonego zagrożenia, metodą komunikacji, pełnowartościową częścią zdania, doświadczeniem ciszy przestrzeni osobistej, samotności, wyobcowania, przymusem milczenia i w konsekwencji zgodą na lęk i zło. Nakaz milczenia i odebranie prawa głosu to narzędzia, które służą przemocy symbolicznej i strategii wykluczenia. Z drugiej zaś strony milczenie jest ideałem komunikacji międzyludzkiej, szczerości, autentycznej relacji z innymi.

Na wystawie pokazane zostaną prace odnoszące się do rozmaitych aspektów tego zagadnienia. Prace wprowadzające nas w stan specyficznej „hibernacji”, zawierające wątki melancholii i przemijania, zatopienia w przeszłości, prace związane z pojęciem pustki, niepokoju, stany przejścia dające impuls do przemiany.

W wystawie udział wezmą: Filip Berendt, Piotr Blajerski, Piotr Bosacki, Dariusz Fodczuk, Daniel Koniusz, Barbara Kubska, Igor Omulecki, Zbigniew Rogalski, Mateusz Sadowski, Konrad Smoleński, Rafał Wilk, M. H. Zdanowicz.

Milczenie dźwięków
Od 9 października do 7 listopada 2015 roku
Wernisaż: 9 października 2015 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Agnieszka Chodysz-Foryś
Współpraca kuratorska: Janina Hobgarska
Organizator główny: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Współorganizatorzy: Galeria BWA w Jeleniej Górze, Galeria Sztuki w Legnicy, Muzeum Współczesne Wrocław
BWA w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz