• 2015-10-02

Teatralny weekend

W weekend w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu będzie można obejrzeć dwa spektakle … Nie czekajcie w reżyserii Roberta Zawadzkiego i Obywatel K. w reżyserii Piotra Ratajczaka.

„Obywatel K.”, fot. Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe)

„Obywatel K.”, fot. Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe)

… Nie czekajcie to próba opowiedzenia o zjawisku polskiej emigracji ekonomicznej w XXI wieku, oparta na doświadczeniach i badaniach twórców, pytających: kim są ludzie opuszczający nasz kraj w poszukiwaniu lepszego jutra? Co oznacza dziś bycie Polakiem w zjednoczonej Europie? Jakie są powody skazywania się na „długotrwałą tymczasowość”, czyli stan, w którym Polacy migrujący zarobkowo za granicę trwają często przez długie lata, sukcesywnie przesuwając decyzję o powrocie?

„...Nie czekajcie”, plakat – Mirek Kaczmarek (źródło: materiały prasowe)

„...Nie czekajcie”, plakat – Mirek Kaczmarek (źródło: materiały prasowe)

Obywatel K. to sztuka Artura Pałygi. Inspirowana była filmem Andrzeja Wajdy Człowiek z marmuru. W spektaklu widzowie śledzą losy dziennikarki Agnieszki, która próbuje odtworzyć biografię Kajetana – zapomnianego bohatera Solidarności, dziś – samotnie protestującego przeciwko budowie autostrady. Szereg spotkań dziennikarki z elitami dzisiejszej Polski: politykami, prezydentami, prawnikami obnaża ich wyalienowanie ze społeczeństwa i pokazuje, jak łatwo zapomniano o etycznych ideałach dawnej Solidarności. Autor ukazuje także współczesny prekariat (młodych pracujących na tzw. umowach śmieciowych) i pyta o potencjał buntu w dzisiejszej Polsce. Czy grozi nam nowa rewolucja społeczna? Czy jest nam potrzebny nowy sprawiedliwszy system?

… Nie czekajcie
2 października 2015 roku, godz. 19.00, Scena Kameralna
Reżyseria: Robert Zawadzki
Dramaturgia: Szymon Bogacz
Scenografia: Katarzyna Szukszta
Choreografia: Katarzyna Kostrzewa
Obywatel K.
3, 4 października 2015 roku, godz. 19.00, Duża Scena
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Scenografia i kostiumy: Matylda Kotlińska
Choreografia: Arek Buszko
Reżyser światła: Damian Pawella
Projekcje video: Adam Zapała
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego
Wałbrzych

Dodaj komentarz