Kardonia i Faber

Kardonia i Faber będzie czwartą książką Łukasza Jarosza wydaną w Biurze Literackim (po debiutanckiej SomieBiałym tygodniu i Mimikrze). Pierwsza z nich została wyróżniona główną nagrodą w Konkursie Młodych Twórców im. W. Gombrowicza. Dwa ostatnie tomy poety, Pełna krew i Świat fizyczny, przyniosły mu kolejno: Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej (2013) oraz nominację do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.

Łukasz Jarosz, „Kardonia i Faber” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Łukasz Jarosz, „Kardonia i Faber” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

O twórczości Łukasza Jarosza tak pisał Marian Stala:

Jej siła tkwi głównie w umiejętności wychwytywania okruchów realności, a potem układania ich w całość, która najpierw wydaje się prosta, później zaczyna ciemnieć, nabierać głębi, odsyłać do jakiejś zagadki. Z wierszy wyłania się świat, który początkowo zdaje się nieskomplikowany, nasycony wyraźnymi emocjami, następnie okazuje się też światem osobnym, wymykającym się jednoznacznym określeniom.

W zapowiadanym tomie po raz kolejny pojawią się bliscy poety. Książka jest poetyckim zapisem próby poradzenia sobie ze śmiercią: ciotki, znajomego, odejściem ukochanej kobiety. Z obecnością i brakiem Boga. Nie chodzi tu o innowacje tematyczne. Jak przyznaje autor:

Nie odkrywam niczego nowego, bo i śmierć nie jest niczym nowym. Nie próbuję udowadniać również istnienia Boga, nie udowadniam Jego braku. Mam nadzieję, że udowadniam istnienie Miłości.

Łukasz Jarosz urodził się w 1978 roku. Jest poetą i muzykiem (Lesers Bend, Chaotic Splutter, Mgłowce, Zziajani Porywacze Makowców). Mieszka w Żuradzie pod Olkuszem.

Łukasz Jarosz, Kardonia i Faber
Premiera: październik 2015 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz