Teatr instrumentalny

3 października o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Młodej Muzyki Nowej Słuchalnia – muzyczne znaki czasu odbędzie się koncert będący opowieścią o zjawisku spektaklu w muzyce współczesnej. Na skrzypcach zagra Anna Kwiatkowska, a na wiolonczeli Mikołaj Pałosz.

 Mikołaj Pałosz fot. Alina Gajdamowicz (źródło: materiały prasowe)

Mikołaj Pałosz fot. Alina Gajdamowicz (źródło: materiały prasowe)

Muzycy wypróbują pomysły dwojga związanych z Berlinem kompozytorów z roczników 70. XX wieku: François Sarhana (1972) i Simona Steen-Andersena (1976). Obaj z niezwykłym zacięciem interdyscyplinarnym uprawiają performance i sztukę video. Będzie można zobaczyć i usłyszyszeć rozmaite działania sceniczne, będące integralną częścią utworów. Efektowne miniatury Sarhana to dowcipne scenki z dialogami między muzykami, którzy recytują – czy lepiej powiedzieć – odgrywają – przewrotne często w treści poezje rosyjskiego futurysty Daniła Charmsa – o nadziei, odwadze, przyjaźni, wyobraźni. Za to w widowiskowych Studies Steen-Andersena punktem wyjścia jest swoista choreografia wykonawstwa – powinowactwa gestów muzyków. Anna Kwiatkowska i Mikołaj Pałosz zagrają na scenie nie tylko na instrumentach. Będą operować słowem, gestem, perkusją cielesną i innymi akcjami, prowadzącymi do wydobycia dźwięku. Dla równowagi zabrzmią bardziej wyciszone kompozycje twórców dojrzałych i uznanych – Toshio Hosokawy i Mathiasa Spahlingera, a koncert odbędzie się dzięki współpracy z Fundacją Muzyczną Harmonie i Hałasy.

Anna Kwiatkowska to skrzypaczka, absolwentka AM w Krakowie, pracowała pod kierunkiem Melise Mellinger i Ernsta Kovacica. W latach 1998–2008 lider tria smyczkowego Violarium, z którym trzykrotnie zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Współpracuje z zespołem muzyki nowej Ensemble musikFabrik z Kolonii, z którym występowała m.in. na festiwalu Musikfest w Berlinie (Hymnen Stockhausena), w prawykonaniu opery kameralnej Nocturno Georga Friedricha Haasa w Bonn oraz w Jahrhunderthalle w Bochum.

Mikołaj Pałosz to wiolonczelista, improwizator i kompozytor, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej i awangardowej. Studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jest zdobywcą nagród na konkursach muzycznych m.in. Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wspólnie z saksofonistą Rayem Dickaty i perkusistą Pawłem Szpurą tworzą improwizujące trio Osaka Vacuum, które wydało w 2011 roku płytę Emerging View. Jego ostatnia kompozycja to zbiór etiud na wiolonczelę.

Teatr instrumentalny. Koncert w ramach festiwalu Słuchalnia – muzyczne znaki czasu
3 października 2015 roku
Anna Kwiatkowska: skrzypce
Mikołaj Pałosz: wiolonczela
Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Megafon
Kurator: Małgorzata Burzyńska
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz