Profesjonalne ujęcia w rękach amatora fotografii

Aparat jest narzędziem pracy fotografa. Tak samo jak piłka jest narzędziem pracy koszykarza, piłkarza czy siatkarza. Sama nie zdobędzie punktu, potrzebuje do tego zawodnika. Ludzie stawiający swoje pierwsze kroki w robieniu zdjęć myślą, że drogi sprzęt zrobi wszystko za nich. Okazuje się, że nawet lustrzanka za kilka tysięcy z najróżniejszymi obiektywami nie pomoże przy braku zaangażowania i poświęceniu czasu na naukę fotografii.

Zachód słońca nad morzem to jeden z najczęstszych motywów fotografii amatorskiej. Jak zwykle odrobina wysiłku włożona w znalezienie odpowiedniego punktu widzenia na pewno się opłaci, owocując zdjęciem ciekawszym niż ujęcia samej kuli słońca (źródło: materiały prasowe)

Zachód słońca nad morzem to jeden z najczęstszych motywów fotografii amatorskiej. Jak zwykle odrobina wysiłku włożona w znalezienie odpowiedniego punktu widzenia na pewno się opłaci, owocując zdjęciem ciekawszym niż ujęcia samej kuli słońca (źródło: materiały prasowe)

Portret, sporty lub krajobraz

Typów fotografii jest dużo więcej niż tylko te wymienione w tytule tego akapitu. Niemniej jednak te trzy rodzaje przede wszystkim kuszą, do rozpoczęcia swojej przygody z robienie zdjęć na wyższym poziomie. Weźmy na przykład sport, który jest pasją milionów ludzi na całym świecie. Zwykle fotografowie wykonujący zdjęcia atletom sami uprawiają lub interesują się daną dyscypliną. Jednym z przykładów, który zawsze przychodzi mi do głowy są kamerzyści i fotografowie ludzi jeżdżących na deskorolkach i rolkach. Wyczucie chwili i umiejętności ludzi robiących tak fenomenalne zdjęcia jest godne podziwu. W końcu wszystko dzieje się w ułamkach sekund. Portrety oraz krajobrazy, które nie wymagają idealnego wyczucia chwili wcale nie są łatwiejszą stroną tego hobby/pracy. Dobre zdjęcie portretowe podchodzi już pod artyzm. Nie inaczej jest z uchwyceniem krajobrazu. Ale żeby być w tym dobry trzeba posiadać tak zwany warsztat. Umiejętności ustawienia właściwych parametrów sprzętu, żonglowanie obiektywami oraz późniejsza obróbka to odpowiedź na pytanie, jak robić dobre zdjęcia.

Warsztat i talent w fotografii

Mówiąc o warsztacie mam na myśli nie tylko umiejętności nabyte podczas kursów czy z internetu. Doświadczenie jest najważniejsze, dlatego nie bójcie się robić zdjęcia nawet jeżeli nie znacie podstaw fotografii. Połowy rzeczy podczas wykonywania przeróżnych ujęć człowiek nauczy się sam. Sami wypracujecie sobie styl, który ludzie z czasem określą jako talent. Wy będziecie uważali, że to zasługa pracy i godzin spędzonych z aparatem w ręku. Wasze poczucie estetyki sprawia, że robicie zdjęcia takie jakie wam się podobają. Jeżeli ludzie z boku je docenią zrobicie krok do zostania wielkim artystą obiektywu. Nikt z poważnych fotografów nie zamyka się na technologie. Komputer jest bardzo ważnym narzędziem, które może ze słabego zdjęcia zrobić coś wartego uwagi. To ważny element warsztatu artysty i rzemieślnika. Temat robienia zdjęć ciągle poszerza się o nowe spostrzeżenia. Podstawy tej tematyki znajdziecie w internecie, ale pamiętajcie by sami odkrywać niuanse wpływające na unikalne cechy fotografii.

Dodaj komentarz