Dawid Grosman o zdradzie i zazdrości

Ciałem. Rozumiem to dwie nowele o zdradzie i zazdrości. Książka jest kolejną śmiałą kreacją Dawida Grosmana, jednego z najważniejszych pisarzy izraelskich.

Dawid Grosman, „Ciałem. Rozumiem” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Dawid Grosman, „Ciałem. Rozumiem” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W pierwszym utworze niemłody już Szaul przeżywa romans swojej żony Eliszewy z innym mężczyzną. Szaul zazdrości, lecz co zaskakujące, jest w obojgu zakochany, nie może się im oprzeć. Przeżywa ową historię codziennie w samotności i dopiero po dziesięciu latach decyduje się podzielić nią ze swoją bratową Esti. W drugim kobieta o imieniu Rotem nie potrafi sobie poradzić z problemem trudnych stosunków z matką, Nili, które przez całe życie stanowiły źródło jej cierpienia. Czytając swoje opowiadanie umierającej matce, próbuje rozwikłać tajemnicę relacji, która narodziła się osiemnaście lat temu pomiędzy Nili a pewnym chłopcem.

Dawid Grosman – ur. w 1954 roku w Jerozolimie. Dziennikarz, autor książek dla dzieci, w 1991 roku otrzymał nagrodę Nelly Sachs za dokonania literackie. W Polsce nakładem Świata Książki ukazały się: Patrz pod: MiłośćTam, gdzie kończy się krajPoza czasemBądź mi nożemKsięga gramatyki intymnej.

Dawid Grosman, Ciałem. Rozumiem
Premiera: 7 października 2015 roku
Wydawnictwo Świat Książki

Dodaj komentarz