Banany z cukru pudru

Banany z cukru pudru to międzypokoleniowa książka dla dzieci oraz ich dziadków i pradziadków. O dzieciństwie spędzonym w latach 1930–1960. Książka pełna jest prawdziwych historii, wzruszających świadectw, zaskakujących anegdot. Fotografie, rysunki, fragmenty pamiętników pochodzą z archiwów bohaterów.

„Banany z cukru pudru”, Barbara Caillot-Dubus, Aleksandra Karkowska (źródło: materiały prasowe)

„Banany z cukru pudru”, Barbara Caillot-Dubus, Aleksandra Karkowska (źródło: materiały prasowe)

Podczas prac nad książką autorkom udało się „obudzić” wiele starszych osób, zapraszając do spotkania i wspominania. Swoim projektem łączą pokolenia, pokazując, że babcie i dziadkowie też byli dziećmi, że babcia łapała żaby, a dziadek wchodził na drzewa. Jest to projekt społeczny, kulturalny, historyczny, międzypokoleniowy, wyjątkowy.

Autorkami koncepcji i realizatorkami są Barbara Caillot Dubus i Aleksandra Karkowska.

Tę książkę napisały dzieci: Wiesia, Xawera, Biruta, Nikodem, Kazik i inni… Najstarsza, Kasia, ma sto lat.

Dorosłe dziś „dzieci”, których opowieści złożyły się na tę książkę, wychowywały się na tym samym kwartale ulic, kupowały słodycze w tym samym sklepiku, chodziły do tej samej szkoły i na tej samej górce lepiły bałwana. Miały dużo wolności. Opowiadają o chwytanych do słoika traszkach, dziewczyńskich pamiętnikach, rodzinnych świętach i o ówczesnych przysmakach… Każde z nich przytoczyło jeden… dwa epizody ze swojego dzieciństwa.

Liczne, kapitalne zdjęcia zdradzają metrykę tych wspomnień.

Przytoczone anegdoty dają współczesnym dzieciom wyobrażenie o innym, odległym dorastaniu babć i dziadków, stanowią historię w małej, efektownej kapsułce. Historię dzielnicy, ale też historię kraju, po trosze, w mikroskali. Jednocześnie komizm tych opowieści, ich „egzotyka” i wdzięk – są ponad czasem, są esencją wspólnego wszystkim generacjom stanu bycia dzieckiem.

Dobrze zaprojektowana, mądra i ciekawa książka. Kładka przerzucona między generacjami. A jakby tego było mało – świetny przykład dbałości o pamięć, o ciągłość lokalnej tradycji, o tożsamość miejsca.

Gorąco polecam!

Joanna Olech

„Banany z cukru pudru”, Barbara Caillot-Dubus, Aleksandra Karkowska (źródło: materiały prasowe)

„Banany z cukru pudru”, Barbara Caillot-Dubus, Aleksandra Karkowska (źródło: materiały prasowe)

O autorkach:

Sadybianki z wyboru. Kochają podróże, fotografię, książki. Działają społecznie, wspierając Festiwal Otwarte Ogrody. Aleksandra – z wykształcenia ekonomistka, z zawodu konsultantka, z zamiłowania organizatorka, a Barbara – dziennikarka z artystyczną duszą, paryżanka i góralka, autorka dwóch nagrodzonych książek fotograficznych. Połączyły swoje pasje i mocne strony, by odnaleźć historie zachowane w pamięci, obudzić wartościowe wspomnienia i przekazywać je dalej. Obie przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie. Są ciekawe życia i ludzi. Zawsze gotowe do wyłowienia perły.

Banany z cukru pudru
Premiera: 25 września 2015 roku
Koncepcja i realizacja: Barbara Caillot-Dubus, Aleksandra Karkowska

Dodaj komentarz