Ogród Agnieszki Polskiej

6 października Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na pokaz filmu Agnieszki Polskiej zatytułowanego Ogród. Tematem filmu jest rekonstrukcja ogrodu założonego przez byłego artystę awangardowego.

Warsztaty Kultury w Lublinie, projekt Grodzka 5 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty Kultury w Lublinie, projekt Grodzka 5 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie wiemy, czy jest to kolejny projekt owego artysty, czy decyzja wynikająca z porzucenia sztuki dla „realnego” życia. Obraz ukazuje rośliny i inne botaniczne okazy opatrzone fachowym komentarzem. Utrzymany w konwencji staroświeckiego dokumentu, zabiera widza na przechadzkę po hipotetycznym ogrodzie. Inspirowany jest historią artysty, który w 1976 roku wyemigrował do Szwecji.

Paweł Freisler, bo o nim mowa, pozostawił w Polsce wszystkie swoje szkice. Po wyjeździe słuch o nim zaginął. Wyjazd ten wydaje się być jednak konsekwencją wcześniejszej działalności Freislera. Jeszcze w Polsce zajmował się kwestią nieobecności, znikania. Z zasady nie dokumentował własnych działań. Jego aktywność często polegała na rozsiewaniu pogłosek i uprawianiu „sztuki intrygi”. W Ogrodzie artysta pozostaje niewidoczny, mówi za niego narrator. Pojawiają się za to nieliczne jego prace.

Ogród swym tematem nawiązuje do instalacji Kwietnik Katarzyny Szczypior, w której kwiaty doniczkowe – symbolizujące pamięć o ludziach i ich prywatnym życiu – pojawiły się w kamienicy przy ul. Grodzkiej 5a. W dawnej architekturze, ale zarazem w miejscu, gdzie prezentowano przez kilkadziesiąt lat sztukę awangardową – w Galerii Labirynt i BWA. Po projekcji odbędzie się także wykład Ewy Tatar Set me free. Ogród Pawła Freislera i Agnieszki Polskiej.

Agnieszka Polska – urodziła się w 1985 roku w Lublinie. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się tworzeniem filmów, często w technice animacji. Wykorzystuje materiały ze starych czasopism, książek, dokumentacji dzieł sztuki. W swoich pracach odnosi się do niedawnej, modernistycznej przeszłości, jednocześnie często ujawnia medium, w jakim tworzy (rozpikselowane obrazy, kiepskie reprodukcje, czerń i biel bądź kolory starych fotografii). Interesuje ją pamięć fragmentaryczna, niedokładna, luki, niewłaściwe interpretacje. W 2011 roku Agnieszka Polska wygrała Konkurs im. Eugeniusza Gepperta, organizowany przez BWA we Wrocławiu. W 2012 roku znalazła się wśród 20 artystów nominowanych do Future Generation Prize – nagrody dla młodych artystów ufundowanej przez ukraińskiego oligarchę i kolekcjonera Wiktora Pinczuka. W 2013 roku była nominowana do Nagrody Spojrzenia Deutsche Banku. Współpracuje z Galerią Żak-Branicka w Berlinie.

Ewa Tatar – historyczka sztuki i kuratorka. W 2015 roku współpracuje z Sharon Lockhart przy jej filmem Rudzienko, pisze książkę o Biurach Wystaw Artystycznych oraz realizuje program Otoczenie dla Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Ogród, reż. Agnieszka Polska
Projekcja filmu w ramach projektu Grodzka 5
6 października 2015 roku, godz. 18.00
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz