• 2015-10-01

Zubrzycki rekonstruuje projekt Da Vinci

Podczas pierwszego koncertu kameralnego Filharmonii Łódzkiej Sławomir Zubrzycki zagra na unikalnym instrumencie: violi klawiszowej („viola organista”) zrekonstruowanej według projektu Leonarda da Vinci. Koncert będzie połączony z projekcją filmu i prezentacją instrumentu.

Sławomir Zubrzycki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Zubrzycki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Viola organista z wyglądu przypomina fortepian, czasem brzmi jak viola da gamba, czasem jak klawesyn. Wymyślił go geniusz renesansu, powołał do życia znakomity polski pianista, kompozytor i konstruktor. To połączenie dwóch muzycznych światów: klawiszowego i smyczkowego: „viola”, czyli smyczki, „organista” – zorganizowana za pomocą klawiatury. Viola organista nigdy nie została zbudowana przez Leonarda, przez ponad 500 lat powstały pojedyncze próbne egzemplarze, ale nie zyskały akceptacji żyjących ówcześnie muzyków. Zaintrygowany faktami z przeszłości Zubrzycki zbudował własną wersję konstrukcji Leonarda.

W programie koncertu są utwory kompozytorów z przełomu XVII i XVIII wieku: Marina Marais, Pana de Sainte-Colombe, Carla Friedricha Abla, Adama Jarzębskiego, Heinricha Ignaza von Bibera i Carla Philippa Emanuela Bacha – większość w transkrypcji Sławomira Zubrzyckiego.

Recital Sławomira Zubrzyckiego
6 października 2015 roku
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Dodaj komentarz