• 2015-10-01

Kino niezależne w Rybniku

9 października rozpocznie się XIV edycja Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego RePeFeNe, organizowana przez Dom Kultury Chwałowice i Klub Filmu Niezależnego.

XIV Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego „RePeFeNe” im. Jana F. Lewandowowskiego – plakat (źródło: materiały prasowe)

XIV Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego „RePeFeNe” im. Jana F. Lewandowowskiego – plakat (źródło: materiały prasowe)

Od tego roku Festiwal nazwany jest imieniem zmarłego w czerwcu wieloletniego jurora i przyjaciela prezentacji, historyka, filmoznawcy, dziennikarza i publicysty, Jana F. Lewandowskiego. W programie RePeFeNe znajdą się: pokazy filmów konkursowych, Filmowy Wieczór Sztuk, warsztaty z filmu dokumentalnego prowadzone przez reżyserkę Katarzynę Dąbkowską, spotkanie z aktorem Marcinem Trońskim, spotkanie ze scenografką Izabelą Wądołowską i wiele innych atrakcji.

„Między światami”, reż. Katarzyna Dąbkowska (źródło: materiały prasowe)

„Między światami”, reż. Katarzyna Dąbkowska (źródło: materiały prasowe)

Między światami reż. Katarzyna Dąbkowska

Od niedawna wśród Inuitów z Północy Kanady wskaźnik samobójstw jest jednym z najwyższych na świecie. Najczęściej zabijają się młodzi ludzie. Ponieważ w Arktyce nie rosną drzewa, wielu z nich powiesiło się w szafach. Między światami to opowieść o niezwykłym miejscu, gdzie przenika się przeszłość i współczesność, świat duchowy i materialny, a na granicy tych światów żyją mieszkańcy Północy, którzy wciąż słyszą głosy duchów wypełniających arktyczną przestrzeń. Na granicy światów żyje także młody, polski misjonarz, który, jak kiedyś szaman, jest łącznikiem między światem duchowym, między niebem a ziemią, między życiem a śmiercią. Nikt nie wie, dlaczego Eskimosi, od stuleci przyzwyczajeni do ekstremalnych warunków życia, teraz znikają wraz z topniejącymi lodami Arktyki.

XIV Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego RePeFeNe im. Jana F. Lewandowskiego
Od 9 do 11 października 2015 roku
Dom Kultury Chwałowice
Rybnik

Dodaj komentarz