PUNXDEFEKTUOZOZ. Work in progress

9 października w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędzie się wernisaż wystawy PUNXDEFEKTUOZOZ. Work in progress. Punktem wyjścia dla ekspozycji jest powstający od 2014 roku film dokumentalny Laureany Toledo i Dr. Lakry, artystów wizualnych z Meksyku, prezentujący historię meksykańskiej kultury punk w szerokim społeczno-ekonomicznym kontekście.

Masacre 68, „No estamos conformes”, 1990, okładka płyty winylowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Masacre 68, „No estamos conformes”, 1990, okładka płyty winylowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dr Lakra i Laureana Toledo są artystami wizualnymi z Meksyku. W 2014 roku postanowili nakręcić film o początkach kultury punk w mieście Meksyk. Odwiedzili swoich przyjaciół i archiwa w celu skonstruowania narracji, która przedstawiłaby to złożone zjawisko w szerszym, społeczno-ekonomicznym kontekście.

Wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław po raz pierwszy prezentuje fragmenty powstającego dokumentu, fotografie oraz ulotki, fanziny i winyle, które niegdyś wypełniały alejki targu El Tianguis del Chopo ‒ głównego punktu wymiany nagrań muzycznych oraz miejsca debaty dotyczącej zmian zachodzących w konsekwencji zniszczeń wywołanych w mieście przez trzęsienia ziemi 19 i 20 września 1985 roku.

Oddolna solidarność i niezgoda na zastany porządek, tak charakterystyczne dla postawy punk, stały się kluczowym warunkiem przetrwania w mieście, w których katastrofa naturalna odsłoniła nadużycia władzy, oszustwa budowlane, korupcję i brak szacunku dla ludzkiego życia.

W dniu wernisażu o godzinie 18.00 odbędzie się rozmowa Any Punk Thrasher z Laureaną Toledo.

PUNXDEFEKTUOZOZ. Work in progress
Od 9 października do 23 listopada 2015 roku
Wernisaż: 9 października 2015 roku, godz. 19.30
Kuratorka: Sylwia Serafinowicz
Wystawa zrealizowana we współpracy z Agencia Mexicana de Cooperación Internacional para el Desarrollo
Muzeum Współczesne Wrocław
Wrocław

Dodaj komentarz