Jacek Bigoszewski – Horyzont

2 października w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Horyzont. Na wystawie pojawią się prace, których autorem jest Jacek Bigoszewski.

Jacek Bigoszewski, „Horyzont” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Bigoszewski, „Horyzont” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pracach Jacka Bigoszewskiego głównym bohaterem przedstawień jest kolor – czysty, klarowny, bardzo intensywny. Może to być biel, szarość, złotość, czerwień czy granat. Kolorem kładzionym gładko na powierzchnię obrazu artysta buduje znak, a jest to kwadrat, prostokąt czy kształt zbliżony do cienia ludzkiego. Znak jest masywny, wypełnia znaczną cześć obrazu, za nim jednak, jakby za ekranem, pojawiają się inne znaki i inne kolory, na ogół kontrastowe linie i formy. W ten sposób powstaje przestrzeń i przestrzenne relacje.

Przestrzeń jest uporządkowana. Jej głównym akcentem jest podstawowa płaszczyzna barwna, której intensywność sprawia, że otoczenie obrazu widzimy „jasno” lub „ciemno”. Głębiej umieszczone punkty przestrzenne pogłębiają obraz, sugerują swoisty ład i kolejność „pojawiania” się znaków, a także stanowią opozycję płaszczyzny centralnej. Następną częścią obrazu są krawędzie i ramy, na których również pojawiają się barwne elementy kompozycji.

Dzięki temu obraz staje się trójwymiarowym przedmiotem do oglądania, a nie wyłącznie płaszczyzną pogłębioną iluzyjnie. Geometria form służy tworzeniu ładu w obrazie, podkreślaniu dyscypliny kompozycyjnej, a także podkreślaniu niezbędności każdego z elementów.

Ewa Szemplińska, fragment tekstu do katalogu wystawy

Jacek Bigoszewski, Horyzont
Od 2 do 31 października 2015 roku
Wernisaż: 2 października 2015 roku, godz. 18.00
Kuratorka: Elżbieta Fuchs
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz