Sensy/Byty/Mary

22 października Galeria Gardzienice zaprasza na wernisaż wystawy Jana Kantego Pawluśkiewicza, zatytułowanej Sensy/Byty/Mary. Na wystawie pokazane zostaną obrazy pochodzące z wczesnych cykli malarskich artysty.

Jan Kanty Pawluśkiewicz, „Ściana z pawiem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Kanty Pawluśkiewicz, „Ściana z pawiem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych – twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę.

Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 roku w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

Wystawa Sensy/Byty/Mary to ekspozycja wcześniejszych obrazów, pochodzących z cykli: Krajobrazy, Fakty i ludzie, Wędrówki po Morzu Czerwonym, Ściany, Ogród Jozafata, Sensy Byty Mary.

Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.

Żel mnie fascynuje – korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen – wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Tekst: Katarzyna Cybertowicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz, Sensy/Byty/Mary
Od 22 października do 4 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 22 października 2015 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Zuzanna Zubek-Gańska
Galeria Gardzienice
Lublin

Dodaj komentarz