• 2015-10-01

Retrospektywa Eastwooda na American Film Festival

American Film Festival oprócz nowości filmowych co roku przypomina dzieła klasyków amerykańskiego kina. Bohaterem tegorocznego przeglądu będzie obchodzący właśnie 85. urodziny aktor, reżyser i producent – Clint Eastwood.

„Co się wydarzyło w Madison County”, reż. Clint Eastwood (źródło: materiały prasowe)

„Co się wydarzyło w Madison County”, reż. Clint Eastwood (źródło: materiały prasowe)

Wywodzący się z rodziny robotniczej Eastwood zaczął karierę aktorską w latach 50. Wielką popularność przyniosły mu tzw. spaghetti westerny w reżyserii Sergia Leone ze słynną Trylogią dolara na czele, a potem seria filmów o samotnym mścicielu Brudnym Harrym. Stworzył w nich ikoniczny wizerunek milczącego twardziela mistrzowsko władającego bronią, który w świecie bez zasad przyjmuje na siebie rolę ostatniego sprawiedliwego. Gwiazdą pierwszej wielkości stał się jednak jako reżyser (za kamerą stanął w latach 70.), którego filmy wielokrotnie zdobywały najważniejsze nagrody filmowe – z Oscarami i Złotą Palmą włącznie oraz uznanie krytyków. Reżyserskie emploi Clinta Eastwooda jest imponująco różnorodne, obejmując spektrum gatunkowe od westernu po melodramat.

Retrospektywa rozpoczęta i zakończona zostanie filmami, w których kluczową rolę pełni muzyka ważna dla samego Eastwooda, miłośnika jazzu i kompozytora muzyki do niektórych swoich filmów. Pierwszy z nich – Bird (1988), jest biografią czarnoskórego trębacza jazzowego Charliego Parkera, w którego wcielił się znakomity Forest Whitaker. Z kolei wyprodukowany w 2014 roku obraz Chłopcy z Jersey to podana w musicalowej konwencji historia podróży na szczyt i upadku popularnego w latach 50. męskiego kwartetu wokalnego The Four Seasons.

6. American Film Festival
Od 20 do 25 października
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz