• 2015-10-01

Spotkania. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek

W dniach 2–10 października w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kulturalny koloryt Torunia i jest jednym z najważniejszych i najstarszych tego typu festiwali w Polsce.

22. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania (źródło: materiały prasowe)

22. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania (źródło: materiały prasowe)

Tegoroczna edycja obfitować będzie w liczne niespodzianki, których celem jest ukazanie teatru lalek jako sceny poszukującej, łączącej wiele nurtów i wychodzącej poza standardowe ramy lalki jako jedynego tworzywa aktorskiego. Po ubiegłorocznym sukcesie włoskiej grupy Compagnia TPO, która zaprezentowała taneczny spektakl Malowany ogród, Baj Pomorski postanowił stworzyć projekt edukacyjny Taniec w Teatrze – Teatr w Tańcu, którego celem jest przybliżanie młodzieży tej aktywności jako sztuki. Naturalną konsekwencją było jeszcze szersze włączenie tańca w nurt programowy festiwalu – stąd na scenie Baja Pomorskiego ponownie zaprezentuje się Compagnia TPO z przedstawieniem Motyle (wł. Farfalle). Taneczną opowieść inspirowaną powieścią Lewisa Carrolla Alicja w Krainie Czarów będzie można zobaczyć dzięki holenderskiej grupie De Stilte w spektaklu Alicja. Taniec będzie przeplatał się również w krajowych propozycjach m.in. w Ślubie Witolda Gombrowicza w reż. Zbigniewa Lisowskiego, który to spektakl w wykonaniu aktorów Baja Pomorskiego zostanie pokazany dorosłej publiczności w cyklu pozakonkursowym. Gospodarze festiwalu pokażą również trzy propozycje familijne powstałe w sezonie artystycznym 2014/2015: Dzieci z Bullerbyn w reż. Konrada Dworakowskiego, Legendy toruńskie w reż. Ireneusza Maciejewskiego oraz monodram Agnieszki Niezgody Przetrwam. Opowieść Pani Durabo.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie prezentacja słowackiego Teatro Tatro – spektakl Mistrz i Małgorzata. Arcydzieło rosyjskiej literatury Michaiła Bułhakowa na język teatru przełożył Ondrej Spišák, a całość będzie rozgrywała się w pięknym namiocie cyrkowym, który zostanie ustawiony na Błoniach Nadwiślańskich.

Prezentacje dla dzieci i młodzieży to spektakle tradycyjnie nowoczesne w swoim wykonaniu. Z jednej strony jak zawsze najmłodsi będą mogli zobaczyć klasyczne tytuły, jak np. Calineczka w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (filia we Wrocławiu) czy Czarodziejski Flet Wrocławskiego Teatru Lalek, będący nawiązaniem do wybitnego dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta. Z drugiej strony towarzyszyć Spotkaniom będzie bardzo silny w tym roku nurt spektakli prezentujących współczesną dramaturgię dla dzieci: Gdzie jest Lailonia Teatru Pinokio z Łodzi, A niech to gęś kopnie! Teatru Animacji z Poznania czy Rydygier – mój przyjaciel wampir Zdrojowego Teatru Animacji z Jeleniej Góry. Scenę dla młodzieży i dorosłych uzupełnią propozycje Białostockiego Teatru Lalek (Jaśniepanienka) oraz Teatru Maska z Rzeszowa (Białe małżeństwo).

Poza tanecznymi propozycjami z zagranicy oraz wydarzeniem w namiocie cyrkowym, grono międzynarodowe poszerzą propozycje z Rosji i Ukrainy. Teatr AKHE z Sankt Petersburga, uważany za jedną z najciekawszych instytucji poszukujących, zaprezentuje eksperymentalny spektakl Gobo. Digital Glossary. Z kolei lwowski teatr wystawi familijną propozycję: Koło fortuny.

Jak co roku Festiwalowi bądą towarzyszyć Spotkania z Teatrem Osób Niepełnosprawnych Innym Okiem. Po raz 12 zaprezentują się osoby, które dzięki swojej teatralnej pasji pokazują, że żyć można pięknie i z uśmiechem na twarzy, nawet kiedy los poddaje nas najcięższej próbie. Aby podkreślić znaczenie tego wydarzenia po raz drugi w ramach Festiwalu Spotkania przegląd Innym Okiem otworzy festiwalowy tydzień. 3 października ulicami starego miasta przejdzie barwna parada bajkowych postaci (od godz. 11.00 wszyscy chętni będą mogli do niej dołączać). Nie zabraknie również przeglądu najważniejszych wydarzeń ze świata animacji za sprawą Akcji. Animacji. przygotowanej pod kuratelą Krzysztofa Białowicza. Warto podkreślić, że to jubileuszowa edycja tego wydarzenia – 10. urodziny Akcji cieszącej się dużą popularnością zwłaszcza wśród środowiska toruńskich grafików i twórców multimediów.

XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania
Od 2 do 10 października 2015 roku
Teatr Baj Pomorski
Toruń

Dodaj komentarz