Otwarcie Rodríguez Gallery i wernisaż wystawy Tarcie i grawitacja

15 października odbędzie się wernisaż wystawy Tarcie i grawitacja, gdzie będzie można oglądać prace, których autorem jest Jakub Jasiukiewicz. Wystawa zainauguruje otwarcie Rodríguez Gallery w Poznaniu.

Jakub Jasiukiewicz, „Hypomania”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Jasiukiewicz, „Hypomania”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia wystawy Jakuba Jasiukiewicza są tytułowe tarcie i grawitacja, punktem dojścia zaś, paradoksalnie – ciało.

Artysta dostrzega zarówno analogie jak i różnice pomiędzy znaczeniami pojęć, takimi jak opór, tarcie, przyciąganie, wytrzymałość, wytwarzanie ciepła, które istnieją równolegle w dwóch bardzo odmiennych słownikach – z jednej strony w tym zaczerpniętym z dziedziny fizyki, z drugiej strony w tym używanym do opisania biologicznego ciała, jego relacji i funkcjonowania.

Przyglądając się problemowi ciała z tej oryginalnej perspektywy, Jakub Jasiukiewicz zadaje pytania o to, co w tym kontekście znaczy bliskość, dotyk, odpychanie, intymność, deformacja, gdzie są granice naszej wytrzymałości i na ile ciało poddaje się prawom fizyki, a na ile walcząc z nimi, rządzi się swoimi własnymi prawami. Posługując się różnymi mediami i operując charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, artysta tworzy prace, które krążą wokół tych zagadnień i ujawniając strzępki narracji zapraszają widza do podjęcia podobnych refleksji.

Jakub Jasiukiewicz, Tarcie i grawitacja
Od 15 października do 20 listopada 2015 roku
Wernisaż: 15 października 2015 roku, godzina 19.00
Rodríguez Gallery
Poznań

Dodaj komentarz