Dźwięki i szwy. Damien Ravn

8 października BWA w Tarnowie zaprasza na spotkanie z cyklu Dźwięki i szwy. Gościem spotkania, które poprowadzi Marcin Różyc, będzie Damien Ravn.

Damien Ravn, fot. Koen Vernimmen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Damien Ravn, fot. Koen Vernimmen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nomadyzm stylów i nomadyzm projektantów jest elementem, który napędza rozwój mody. Tym razem będzie można przyjrzeć się temu, co Polacy ofiarowali modzie paryskiej, i temu co obcokrajowcy podarowali Polakom. Prześledzone zostaną również trendy afrykańskie w modzie europejskiej. Mieszanie się kultur, którego tak bardzo się teraz w Polsce boimy, jest przecież warunkiem naszego rozwoju. Moda i sztuka rozwija się najlepiej w krajach, które już dawno przyjęły miliony zarówno uchodźców, jak i imigrantów.

Gościem Dźwięków i szwów będzie urodzony w Norwegii i wychowany nad Morzem Północnym Damien Ravn. Ten jeden z najważniejszych projektantów Europy Północnej (krajów nordyckich) od kilku lat pracuje w Warszawie.

Damien Ravn – mieszka i tworzy w Antwerpii. Jest absolwentem tamtejszej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której działa jeden z najważniejszych wydziałów mody na świecie. Projektant bywa też regularnie w Warszawie. Prowadzi zajęcia na Katedrze Mody ASP. Proste, minimalistyczne projekty Damiena to jednocześnie skomplikowane geometryczne kształty. Jego sztandarowe ubrania przypominają rzeźby Katarzyny Kobro – kilka prostych metalowych/materiałowych form tworzy złożoną konstrukcję, w której ogromne znaczenie odgrywają kolory. Modę Ravna charakteryzuje połączenie użytkowości z niezwykłością, na którą składa się również sposób wykonania ubrań. Ręczna robota, krawiecki sznyt, nowoczesne rzemiosło – to hasła, które opisują projekty Damiena. Współczesna, utylitarna wyjątkowość – to kolejny zlepek, który charakteryzuje Ravna. Jego kolekcje inspirowane są najczęściej współczesną architekturą i sztuką. Projektując kolekcję wiosna-lato 2014, czerpał m.in. z ekspresjonistycznej architektury amsterdamskiej z pierwszego trzydziestolecia XX wieku. Wiosna-lato 2012 powstała pod wpływem sztuki Meredith Dittmar.

Marcin Różyc – Krytyk mody i kurator. Autor książki Nowa moda polska i współtwórca projektu Warsaw Calling. Chrysalis. Współpracuje z magazynami „K MAG”, „Viva!Moda” i weekend.gazeta.pl. Publikował m.in. w „Elle”, „Przekroju” i „Wysokich Obcasach”. Współtworzył niezależne projekty wydawnicze, np. wydany przez Grażynę Kulczyk „AFF magazyn” i „Dik Fagazine” Karola Radziszewskiego. Był kuratorem wystawy Krzyk Mody zainicjowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Warsaw Calling zorganizowanej przez Polish Cultural Institute w Londynie. W Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prowadził zajęcia Moda jako wyobrażenie i wyznacznik kulturowych przemian. Jest współtwórcą polsko-niemieckiego projektu Zioła i Chwasty/Chrut Uchrut, w ramach którego powstał pierwszy polski trójwymiarowy film mody. Jego reżyserem był wykształcony w Londynie tarnowianin WP Onak, a scenografią było podtarnowskie Zalipie. Na zaproszenie BWA w Tarnowie pracuje nad scenariuszem wystawy mody połączonej z wątkami historycznego i współczesnego Tarnowa.

D
źwięki i szwy – to cykl wydarzeń – dj setów, wykładów, warsztatów, koncertów, spotkań z artystami, naukowcami i projektantami – skupiony wokół dwóch wiodących tematów: muzyki i mody. Dźwięki i szwy są kontynuacją cieszących się popularnością wykładów, które w 2014 roku w BWA w Tarnowie prowadzili Marcin Dymiter (tracklista) oraz Marcin Różyc (nowa moda). W ramach Dźwięków i szwów każdego miesiąca od kwietnia do listopada (z wakacyjną przerwą) odbywać się będą spotkania z Marcinem Dymiterem i Marcinem Różycem. Do udziału w cyklu prowadzący zaprosili gości specjalnych.Podsumowaniem cyklu będzie wydanie bezpłatnej publikacji przybliżającej oba tematy.

Dźwięki i szwy. Damien Ravn
8 października 2015 roku, godz. 18.00
BWA w Tarnowie

Dodaj komentarz