• 2015-09-30

Dybuk, czyli historia grzechu

Wrocławski Teatr Radioaktywny zaprasza na słuchowisko Dybuk 10 października o godz. 19.00 do Klubu Pod Kolumnami we Wrocławiu. Słuchowisko wyreżyserowali Kamil Dawid Gałuszka, Michał Występek i Karol Skrzypiec.

„Dybuk” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Dybuk” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Historia Dybuka jest historią grzechu. Gdzie nieświadomość jest jednym z aktorów sprawczych. Gdzie ofiara jest współwinna, a sprawca staje się potępieńcem własnej małości. Gdzie grzech i zbrodnia wybrzmiewają tym mocniej im mocniej bestia nie jest świadoma faktu, ze sama staje się demiurgiem, w opowieści, która przestała istnieć lata przed jej narodzeniem. W historii Dybuka bohaterowie konstruują obrazoburczy wizerunek zła nie totalitarnego, lecz demokratycznego,  którego uczestnikami są wszyscy. Gdzie człowiek bez względu na swoje intencje musi zanurzyć się w Delikcie tak obrazoburczym na ile pozwalają wszystkie grzechy religii i człowieka.

Jest to historia bez rozliczenia, bez katharsis. Jest to historia która nie demaskuję, nie piętnuje i nie biczuje zła. Jest to historia najciemniejszych części człowieczeństwa, w której nie chcemy się zanurzyć. Którą ukrywamy przed sobą samym. I choćby z tego powodu warto ją poznać. By nie pozwolić by Dybuk przejął nad nami kontrole. Bo gdy On zaczyna przejmować kontrole nad człowiekiem, przestaje być ważne kim jesteś. Skąd pochodzisz, w jakiego Boga wierzysz, ważnym staje się On i jego wypatrzony świat. A w nim giną ludzie.

Dybuk
10 października 2015 roku, godz. 19.00
Scenariusz: Michał Występek
Reżyseria: Kamil Dawid Gałuszka, Michał Występek, Karol Skrzypiec
Muzyka: Karol Skrzypiec
Wrocławski Teatr Radioaktywny

Dodaj komentarz