• 2015-09-29

Matki Kolumbów

10 i 11 października w Teatrze Powszechnym w Warszawie będzie można zobaczyć Małgorzatę Pieńkowską w monodramie Zofia Anny Wakulik w reżyserii Beniamina Bukowskiego.

Małgorzata Pieńkowska w monodramie „Zofia”, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe)

Małgorzata Pieńkowska w monodramie „Zofia”, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe)

Spektakl odwołuje się do tragicznych doświadczeń matek pokolenia Kolumbów, m.in. Zofii Rodowiczowej, matki porucznika Jana Rodowicza pseudonim „Anoda”.

Tekst Ani Wakulik ucieka przed pułapkami uproszczeń. Ważniejsze są w nim moralne dylematy, poczucie odpowiedzialności i poczucie winy, nadzieja i rozpacz. I właśnie ten uniwersalizm staraliśmy się oddać w pracy nad spektaklem, mówi Beniamin Bukowski, reżyser.

Małgorzata Pieńkowska to aktorka i producentka, która w latach 1988-1995 była związana z Teatrem Polskim w Warszawie. W kolejnych latach była aktorką Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Gościnnie występowała rownież na deskach Teatru Scena Prezentacje i Teatru Kwadrat. Zagrała w ponad 20 realizacjach Teatru Telewizji.

Anna Wakulik to dramatopisarka, w latach 2012–2014 kierownik literacki Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst Krzywy domek, publikowała w „Dialogu”.

Zofia
Najbliższe spektakle: 10 i 11 października, godz. 18.00
Tekst: Anna Wakulik
Reżyseria: Beniamin Bukowski
Kostiumy: Elżbieta Radke
Muzyka: Aleksandra Goetzen
Światło: Bogdan Stachurski
Obsada: Małgorzata Pieńkowska
Scena Mózg Powszechny
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
Warszawa

Dodaj komentarz