Las, 4 rano

We wrześniu ukazała się nowa książka Jana Jakuba Kolskiego Las, 4 rano. Oryginalni bohaterowie powieści, zanurzeni w świecie tyleż pięknym, co prozaicznym i okrutnym, na długo zostają w pamięci.

Jan Jakub Kolski, „Las, 4 rano” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jan Jakub Kolski, „Las, 4 rano” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Mówi o sobie First, bo nie tylko jako pierwszy zakopał w ziemi walizkę z garniturem od Armaniego i żywił się jagodami przez dwa tygodnie, ale też pierwszy strzelał sobie w łeb trzy razy i się nie zabił. Nowa powieść Jana Jakuba Kolskiego uwodzi mrokiem i poezją. Kim jest i przed czym ucieka tajemniczy dziad z lasu? Z jakich powodów odwrócił się od świata i zamieszkał w ziemiance? Kim jest małoletnia Jadzia, która zjawia się pewnego dnia z życzeniem, by się nią zaopiekować?

Długo nie można zapomnieć tej osobliwej pary – mistrza i uczennicy, stawiających czoło złu natury ludzkiej i bezinteresownej, choć nie mniej groźnej wspaniałości przyrody, w poszukiwaniu spokoju ducha i choćby namiastki szczęścia. Czy może nią być sztuczna plaża z lampą zamiast słońca, pełna kolorowych pluszaków wyzbieranych na śmietnisku? Nowa powieść twórcy filmów Jańcio wodnik i Jasminum uwodzi klimatem przypowieści filmowych, niepodobnych do żadnych innych.

Na podstawie książki powstaje autorski film z Karoliną Gruszką i Krzysztofem Majchrzakiem w rolach głównych. Premierę zaplanowano wiosną 2016 roku.

Jan Jakub Kolski (urodzony w 1956 r.) – reżyser, prozaik, scenarzysta, operator i wykładowca w PWSFTViT. Laureat Paszportu „Polityki”. Jeden z najciekawszych twórców polskiego kina. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów pełnometrażowych, z których wiele było wyróżnionych prestiżowymi nagrodami. Jest autorem powieści Kulka z chlebaEgzamin z oddychaniaDwanaście słów, zbiorów MikroświatyJańcio Wodnik i inne nowele, a także książki o warsztacie filmowca Pamięć podróżna.

Jan Jakub Kolski, Las, 4 rano
Premiera: 9 września 2015 roku
Wydawnictwo Wielka Litera

Dodaj komentarz