• 2015-09-29

Francuzi

3 października w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego Francuzi. To nowa teatralna wyprawa reżysera w poszukiwaniu źródeł dzisiejszej europejskiej świadomości i tożsamości.

Magdalena Cielecka w spektaklu „Francuzi” (źródło: materiały prasowe)

Magdalena Cielecka w spektaklu „Francuzi” (źródło: materiały prasowe)

Początkiem jest monumentalna powieść Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu, która portretuje społeczeństwo w trakcie fundamentalnej zmiany związanej z utratą znaczenia dawnej hierarchii, eksplozją jawnego antysemityzmu, a przede wszystkim wybuchem pierwszej europejskiej wielkiej wojny. Nawiązując do stwierdzenia Gilesa Deleuza, że „powracają jedynie ci zmarli, których nazbyt szybko i nazbyt głęboko zakopano”, Warlikowski wzywa Prousta, by toczyć dzisiejszą debatę o Europie.

Agata Buzek w spektaklu „Francuzi” (źródło: materiały prasowe)

Agata Buzek w spektaklu „Francuzi” (źródło: materiały prasowe)

Równoległość czasu i zmagania, które prowadził z materią czasu Proust zobowiązują do tworzenia sytuacji równoległych. Ideą spektaklu nie jest tworzenie scenicznego ekwiwalentu powieści, ale znalezienie świata równoległego, struktury, przez którą przewleczemy naszą epokę jak przez precyzyjne ucho igielne krytycznego spojrzenia Prousta, z zachowaniem jego szczególności i ostrości widzenia i błyskotliwego poczucia humoru. Pogrążeni wśród czasu, który nie ma struktury linearnej, zbliżymy się do radykalnego obrazu Prousta, w miejscu do tego idealnym, w którym krążą energie społeczne i duchowe, czyli w teatrze.

Obsada: Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Maria Łozińska, Maja Ostaszewska, Claude Bardouil, Mariusz Bonaszewski, Bartosz Gelner, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr.

Francuzi
Premiera: 3 października 2015 roku
Kolejne spektakle:  4, 8-11 października 2015 roku
Reżyseria: Krzysztof Warlikowski
Scenografia: Małgorzata Szczęśniak
Dramaturgia: Piotr Gruszczyński
Reżyseria świateł: Felice Ross
Muzyka: Jan Duszyński, z wykorzystaniem kompozycji Pawła Mykietyna Utwór na wiolonczelę i elektronikę
Wiolonczela: Michał Pepol
Ruch: Claude Bardouil
Wideo: Denis Guéguin
Animacje: Kamil Polak
Produkcja: Nowy Teatr w Warszawie
Koprodukcja: Ruhrtriennale, Théâtre National de Chaillot (Paryż)

Dodaj komentarz