• 2015-09-29

Bruno Schulz. Festiwal

Spotkania z najlepszymi polskimi autorami, dwie konferencje naukowe – jedna poświęcona gnozie w literaturze i filozofii, druga Rafałowi Wojaczkowi – finał Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, dyskusje panelowe i wykłady otwarte – to zasadnicze punkty tegorocznego Festiwalu Bruno Schulza, który odbędzie się we Wrocławiu już w październiku.

Bruno Schulz. Festiwal – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bruno Schulz. Festiwal – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas Bruno Schulz. Festiwal będzie można spotkać się m.in. z Kazimierzem Orłosiem, Andrzejem Stasiukiem, Marcinem Świetlickim, Olgą Tokarczuk, Agatą Tuszyńską, a także laureatem ubiegłorocznej nagrody Angelusa – słowackim pisarzem Pavolem Rankovem. Nie zabraknie dyskusji panelowych, a zaproszeni goście będą rozmawiać między innymi o Walterze Benjaminie, Tomaszu Mannie i Tadeuszu Konwickim. Do tego wykłady otwarte: prof. Andrzeja Borowskiego opowie o Janie Kochanowskim, a Janusz Rudnicki o patronie Festiwalu – Brunonie Schulzu.

Podobnie jak w latach ubiegłych Festiwalowi towarzyszą dwie konferencje naukowe. Pierwsza będzie poświęcona paradygmatowi gnozy w literaturze i filozofii. Druga – Rafałowi Wojaczkowi, który w tym roku skończyłby 70 lat. To świetna okazja, aby nie tylko przypomnieć jego poetycki dorobek, ale też przybliżyć tę niezwykłą i barwną osobę. Oprócz poświęconego mu panelu dyskusyjnego będzie miał miejsce też pokaz filmu Wojaczek z udziałem reżysera – Lecha Majewskiego – i odtwórcy tytułowej roli – Krzysztofa Siwczyka. Dla wierszokletów i poetów odbędzie się wojaczkowy slam (I tłucze szyby rymem i kopniakiem), dla melomanów – koncert List do nieznanego poety, w czasie którego utwory Wojaczka zaśpiewają Julia Kamińska i Nieprzyjemni. Natomiast dla wielbicieli wycieczek plenerowych – spacer wrocławskimi śladami poety z Jackiem Bierutem w roli przewodnika.

Kim Nowak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kim Nowak (źródło: materiały prasowe organizatora)

To wciąż nie wszystko. Również i tym razem w czasie Bruno Schulz. Festiwal zostanie przyznana Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, a w przededniu ogłoszenia laureata będzie można spotkać się z nominowanymi autorami: Jackiem Dehnelem, Drago Jančarem, Ziemowitem Szczerkiem, Lucianem Dan Teodoroviciem i Olgą Tokarczuk.

A na deser, czyli w niedzielę wieczorem, zagra zespół Kim Nowak w towarzystwie Wojciecha Bonowicza.

Bruno Schulz. Festiwal
Od 13 do 18 października 2015 roku
Wrocław

Dodaj komentarz