• 2015-09-28

Legenda, człowiek, teatr

Wystawa Tadeusz Pawlikowski i jego teatr poświęcona jest osobie pierwszego dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie oraz Teatru Miejskiego we Lwowie.

Tadeusz Pawlikowski, fot. Wacław Szymborski, Kraków, ok. 1915 (źródło: materiały prasowe)

Tadeusz Pawlikowski, fot. Wacław Szymborski, Kraków, ok. 1915 (źródło: materiały prasowe)

Tadeusz Pawlikowski, od którego śmierci w dniu otwarcia wystawy 28 września mija równo sto lat, to ciekawa osobowość okresu Młodej Polski, niezwykle zasłużona dla rozwoju sceny krakowskiej i lwowskiej. Dyrektor nazywany „księciem teatru”, „małym Napoleonem teatru”, a nawet „polskim Craigem”, był już za życia otoczony legendą i nimbem sławy. Był jednym z pierwszych, który do pracy nad spektaklem podchodził w bardzo nowatorski sposób i wprowadzał rozwiązania inscenizacyjne z powodzeniem wykorzystywane w teatrach do dziś. Kierując przygotowaniami do premiery dbał o najdrobniejsze szczegóły, realizując spójną i kompletną wizję spektaklu teatralnego.

Na wystawie Tadeusz Pawlikowski i jego teatr zgromadzono teatralia, które ukazują każdy z wymienionych aspektów działalności dyrektora-artysty oraz przedstawiają burzliwą historię jego życia prywatnego wplecioną w historię teatru krakowskiego z przełomu wieków.

Tadeusz Pawlikowski i jego teatr
Od 28 września 2015 roku do 20 marca 2016 roku
Kamienica Hipolitów, Plac Mariacki 3
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj komentarz