Pracownia architektoniczna Mirosława Nizio wśród najlepszych w Europie

Pracownia Nizio Design International została uhonorowana dwoma nagrodami za projekty architektoniczne podczas europejskiej edycji międzynarodowego konkursu International Property Awards. Finał konkursu i wręczenie nagród odbyło się 22 września w Londynie.

Nizio Design International, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nizio Design International, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowe jury złożone z 70 przedstawicieli branży architektonicznej nagrodziło dwa projekty pracowni Mirosława Nizio. Laur Highly Commended w kategorii Public Service Architecture przyznano zrewitalizowanej Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, która działa w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”.

Natomiast najwyższe wyróżnienie – 5 gwiazdek dla najlepszego w Europie obiektu typu Leisure Architecture przyznano Zoomowi Natury. Park Rekreacji w Janowie Lubelskim pretenduje tym samym do nagrody międzynarodowej International Property Award, której laureat zostanie wyłoniony w grudniu 2015 spośród wszystkich uczestników konkursu z Europy,  Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Środkowej, Wielkiej Brytanii, Azji i Afryki.

Zoom Natury to obiekt zlokalizowany na ponad 10-hektarowej powierzchni nad zalewem w Janowie Lubelskim w województwie lubelskim. Pracownia Mirosława Nizio przygotowała koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego, a także pełny projekt architektoniczny, jak również projekty elementów małej architektury, zagospodarowania terenu założenia oraz ekspozycji. Głównym przesłaniem kompleksu laboratoriów jest nauka o właściwej ingerencji człowieka w środowisko, podpatrywanie tajników natury oraz uczestnictwo w ekspozycji, na różnych poziomach wiedzy i rozwoju.

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki to multidyscyplinarna placówka, której celem jest ożywienie kulturalnego i społecznego życia Wałbrzycha oraz regionu Dolnego Śląska. To ponad 4 hektary powierzchni i 16 pokopalnianych budynków, które w wyniku rewitalizacji zyskały nowy kształt, przeznaczenie i funkcje. Kompleks realizowany jest w oparciu o projekt funkcjonalno-użytkowy przygotowany przez studio Nizio Design International.

Oceniając konkursowe obiekty grono jurorów brało pod uwagę takie elementy, jak: najwyższa jakość i funkcjonalność opracowanej koncepcji oraz zaprojektowanej architektury, zgodność projektu z oczekiwaniami zleceniodawcy, jak również kontekst miejsca, zagospodarowanie przestrzeni, zastosowanie materiałów i technologii oraz proekologicznych rozwiązań użytych w projekcie i konstrukcji.

Nagrody dla Zoomu Natury i Starej Kopalni to nie pierwsze wyróżnienia dla Nizio Design International w historii tego międzynarodowego konkursu. W 2011 roku pracownia otrzymała European Property Award w kategorii Public Service Architecture za projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Nagroda dla Nizio Design International
Konkurs International Property Awards 2015
Finał konkursu: 22 września 2015 roku
Londyn

Dodaj komentarz