• 2015-09-28

Play with Glass – Europejski Festiwal Szkła 2015

W październiku po raz czwarty wystartuje Europejski Festiwal Play with Glass, prezentujący publiczności różnorodność sztuki wykonanej ze szkła. Coroczne wystawy wywołujące zaskoczenie i zachwyt nad realizacjami artystów z Polski i ze świata będą połączone z cyklem wydarzeń towarzyszących, dzięki czemu stolica Dolnego Śląska przypomni sobie i mieszkańcom o bogatej rodzimej tradycji szklarskiej.

Elena Atrashkevich-Zlatkovic, Białoruś (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elena Atrashkevich-Zlatkovic, Białoruś (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass to przede wszystkim wystawa główna pt. LOVE, która tradycyjnie już usytuowana będzie w Sali Sesyjnej XIX-wiecznego Dworca Głównego we Wrocławiu. Ekspozycja obejmie 34 prace wykonane przez 17 zaproszonych artystów z 13 krajów Europy. W ramach festiwalu odbędą się także wystawy towarzyszące, zorganizowane we wrocławskich galeriach.W Galerii SiC! BWA Wrocław swoje prace zaprezentują: Jana Hojstričova i Palo Macho ze Słowacji. W ramach wystawy Debiut, w Galerii Arttrakt, zobaczymy prace studenta Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie – Michala Lacko, zarekomendowanego do udziału w Debiucie przez Palo Macho. W galeriach BB, Tyc Art Glass, Versus oraz w Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności i Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta odbędą się wystawy prac Ludwika Kiczury, Dąbrówki Idy Huk, Witolda Śliwińskiego oraz Agnieszki Bar.

W ramach festiwalu organizowane jest także otwarte dla publiczności międzynarodowe seminarium poświęcone europejskiej sztuce szkła. Odbędzie się ono w sali konferencyjnej Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności ASP we Wrocławiu. Realizowane są także liczne projekty, m.in.: Szklana Witryna, warsztaty szklarskie, spacer po Wrocławiu szlakiem szklanej architektury.

Program festiwalu otworzy i zamknie wycieczka Szklanym Szlakiem Wrocław Stare Miasto, opracowanym w trakcie drugiej edycji festiwalu w ramach projektu Szkło w Przestrzeni Miejskiej Wrocławia. Chętni do udziału w tym niecodziennym spacerze wyruszą z przewodnikiem spod szklanej fontanny Zdrój zaprojektowanej przez Alojzego Gryta i obejrzą 16 obiektów szklanej architektury Wrocławia, wybranych przez autorów projektu z kilkudziesięciu szklanych realizacji znajdujących się w przestrzeń publicznej miasta: w kościołach, na placach i ulicach miasta.

W ramach Europejskiego Festiwalu Szkła odbywają się też warsztaty, które od wielu lat z powodzeniem prowadzi Anna Gałuszka. Zainteresowaniem uczestników i gości festiwalu będzie się na pewno cieszyć projekt Szklana Witryna. Realizowany po raz czwarty, zmobilizował studentów Katedry Szkła ASP we Wrocławiu do wspólnego działania. Wchodząc ze swoimi projektami w żywą przestrzeń miasta, mogą bezpośrednio skonfrontować się z odbiorcą swoich artystycznych propozycji. Witryna sklepu czy kawiarni, znajdująca się na uczęszczanej ulicy, stwarza bowiem dużo większe możliwości publicznego zaprezentowania pracy niż galeria czy muzeum. W tym roku w aż 13 wrocławskich witrynach pojawią się szklane dekoracje, m.in. w Ubieralni, w Salonie Royal-Bra, Starej Mydlarni, Antykwariacie Naukowym.

Wystawę główną LOVE będzie można oglądać również w Galerii Miejskiej w Łodzi, w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz w Galerii Miejskiej w Legnicy.

Organizatorzy: Fundacja Fly with Art, Galeria BB

Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, Gmina Wrocław, Związek Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski, BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej, Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Galeria Miejska w Łodzi i Galeria Sztuki w Legnicy

Play with Glass – Europejski Festiwal Szkła 2015
Od 12 do 18 października 2015 r.
Wrocław, Łódź, Jelenia Góra, Legnica

Dodaj komentarz