• 2015-09-28

Po co komu teatr?

5 października w Polkowicach rozpocznie się VI edycja festiwalu Jesienne Spotkania Teatralne Po co komu teatr? W tym roku na festiwal zawitają m.in. Anna Seniuk, Grzegorz Małecki, Stanisława Celińska, Lesław Żurek i Katarzyna Misiewicz-Żurek.

Jesienne Spotkania Teatralne „Po co komu teatr?” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Jesienne Spotkania Teatralne „Po co komu teatr?” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wybitni aktorzy, nagradzane spektakle, wielkie widowiska i niewielkie, dolnośląskie miasto w samym sercu Zagłębia Miedziowego. Miasto bez teatru, lecz z ogromną miłością do niego. Paradoks, który ciekawi i przyciąga na festiwale teatralne nie tylko artystów, ale również widzów z całego regionu. Złota pora roku od dawna nie kojarzy się tu z przemijającym czasem, lecz ze świeżym powiewem sztuki. Festiwal doskonale wpisuje się w jesienny czas ze swoimi refleksjami, czasem melancholią, ale też błyskotliwym humorem. Powstając sześć lat temu, miał prezentować mniejsze formy teatralne, obnażyć ludzkie emocje, pokazywać spektakle scen nieinstytucjonalnych. Cel został osiągnięty, a ludzie pokochali przedstawienia nie zawsze łatwe w odbiorze.

W teatralną podróż po zakamarkach naszej duszy zabiorą widzów Anna Seniuk i Grzegorz Małecki. Matka i syn wystąpią w rolach już sobie znanych, we wzruszającej sztuce o bezgranicznej, wzajemnej miłości matki i dziecka, opartej na autobiografii Romaina Gary’ego. Kolejne propozycje to trzy monodramy. Ślad to historia od poczęcia aż do dorosłości, w której punktem wyjścia jest przedwczesna ciąża osiemnastolatki. Reżyserii podjęła się Maria Seweryn, a doskonałą grę aktorską zaprezentuje Agnieszka Michalska. Subtelna i czarująca Izabela Noszczyk wcieli się w rolę Shirley Valentine, która w wieku 42 lat odkryje, że jeszcze może odmienić swoje życie. Wybitny tekst Wiesława Myśliwskiego Kamień na kamieniu zobaczymy w adaptacji teatralnej Andrzeja Roga – aktora Teatru STU i w jego wykonaniu. Na festiwalu pojawi się również małżeństwo aktorów – Katarzyna Misiewicz-Żurek i Lesław Żurek w spektaklu muzycznym Judy inspirowanym życiem legendarnej, amerykańskiej aktorki – Judy Garland. Całość zwieńczy niezwykły recital Stanisławy Celińskiej Atramentowa.

Jesienne Spotkania Teatralne Po co komu teatr?
Od 5 do 25 października 2015 roku
Polkowickie Centrum Animacji

Dodaj komentarz