Dzieła z kolekcji Galerii Bielskiej BWA w pałacu w Koszęcinie

25 września w dawnej kaplicy Pałacowej w Koszęcinie rozpocznie się wystawa prac z kolekcji sztuki Galerii Bielskiej BWA, zatytułowana Miejsce dla sztuki. Sztuka współczesna zagości w XVII-wiecznej kaplicy, najstarszej budowli kompleksu pałacowo-parkowego w Koszęcinie nieopodal Częstochowy.

Andrzej Urbanowicz, „Źrenica” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Urbanowicz, „Źrenica” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa wpisuje się w program projektu Śląski Ogród Sztuk. Prezentowane dzieła pochodzą z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, zaś autorskiego wyboru prac na wystawę dokonała Agata Smalcerz, kuratorka wystawy, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

W absydzie kaplicy zachowały się epitafia nagrobne rodu von Hohenlohów – Ingelfingen z XIX wieku, które stanowią ważną dominantę przestrzeni kaplicy. Prace współczesnych artystów z jednej strony podkreślają dawny sakralny charakter budynku, z drugiej – odnoszą się do obecnego wykorzystania pałacu, jako siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – podkreśla Agata Smalcerz.

Wystawa obejmuje prace siedmiorga znanych artystów różnych pokoleń, zarówno tworzących obecnie: Urszuli Broll, Jana Dobkowskiego, Bartłomieja Jarmolińskiego, Małgorzaty Markiewicz, Wilhelma Sasnala i Jerzego Truszkowskiego, jak i niedawno zmarłego Andrzeja Urbanowicza.

Tytuł wystawy Miejsce dla sztuki jest nieprzypadkowy, odnosi się zarówno do pałacowych wnętrz, jak i całego kompleksu, pulsującego aktywnością twórczą i rekreacyjną (stąd Sasnalowski Rower).

Wystawę oglądać mogą do końca roku wszystkie osoby lub grupy zorganizowane odwiedzające koszęciński zespół pałacowo-parkowy oraz uczestniczące w działaniach artystycznych rezydującego tutaj zespołu „Śląsk”.

Miejsce dla sztuki. Wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA
Od 25 września do 31 grudnia 2015 roku
Kuratorka: Agata Smalcerz
Kameralna Sala Koncertowa – dawna Kaplica Pałacowa
Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
Koszęcin

Dodaj komentarz