• 2015-09-28

Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego, czyli poziom 320

Od 23 do 25 października potrwa Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu. W trakcie tegorocznej, trzeciej edycji Festiwalu odbędzie się polska premiera Koncertu na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego w serii prawykonań światowych.

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 (źródło: materiały prasowe)

Koncert na trąbkę i orkiestrę Patrona Festiwalu zostanie wykonany na koncercie finałowym 25 października w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Utwór napisany został dla węgierskiego wirtuoza trąbki, prawdziwej gwiazdy światowego formatu, Gábora Boldoczkiego. Towarzysząca soliście Sinfonietta Cracovia, która jest jednym z partnerów zamówienia, zabrzmi tego wieczoru pod dyrekcją Jurka Dybała.

Z kolei koncert inauguracyjny (23 października) odbędzie się już tradycyjnie w Sali K8, 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido. Będzie on swoistego rodzaju happeningiem, interaktywnym premierowym przedstawieniem z udziałem publiczności łączącym abstrakcyjną sztukę malarskiego akcjonizmu oraz body paintingu z tańcem współczesnym w wykonaniu kultowego Art Color Ballet. Wszystko to w harmonii z mistrzowską muzyką Krzysztofa Pendereckiego i Antonína Dvořáka, w kunsztownej interpretacji Shanghai Quartet z Nowego Jorku i francuskiego wirtuoza klarnetu, Michela Lethieca. Uznany w świecie muzyki klasycznej Shanghai Quartet dodatkowo podkreśli swoje orientalne korzenie wykonując aranżacje chińskich melodii ludowych ze swojej najnowszej bestsellerowej płyty. Jedną z inspiracji i niejako tematem przewodnim muzyczno-artystycznego performance będzie wystawa barwnych manuskryptów profesora Pendereckiego, które dzięki swej wyjątkowości, podobnie jak jego muzyka, są jego znakiem rozpoznawczym.

Art Color Ballet (źródło: materiały prasowe)

Art Color Ballet (źródło: materiały prasowe)

Również pod ziemią tym razem w nastrojowej Sali Pomp, 24 października zabrzmią dźwięki niezwykłego instrumentu. Będzie to zrekonstruowana przez Sławomira Zubrzyckiego na podstawie projektu samego Leonarda da Vinci – viola organista – smyczkowy instrument klawiszowy mający w zamierzeniu twórcy zastąpić całą orkiestrę. Słuchacze będą mogli obejrzeć prezentację szkiców geniusza sprzed wieków oraz film obrazujący proces rekonstrukcji tego niesamowitego instrumentu.

Odbędzie się wiele imprez towarzyszących, również dla młodszej publiczności, a przy dźwiękach muzyki Krzysztofa Pendereckiego wykonywanej na żywo, powstanie okolicznościowy mural promujący Festiwal. To niepowtarzalne muzyczne przedsięwzięcie, które na stałe umiejscowiło się już na mapie wydarzeń kulturalnych Śląska, a przede wszystkim samego Zabrza, zagości teraz w architektonicznej tkance tego miasta.

III Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320
Od 23 do 25 października 2015 roku
Kopalnia Guido
Dom Muzyki i Tańca
Zabrze

Dodaj komentarz