• 2015-09-26

Dwa światy Agnieszki

Owiana tajemnicą, skrzętnie ukrywająca uczucia i kierująca się zwierzęcym instynktem przetrwania bohaterka przez przypadek trafia do Monachium, gdzie szybko musi nauczyć się nowych reguł bezwzględnej gry.

„Agnieszka”, reż. Tomasz E. Rudzik (źródło: materiały prasowe)

„Agnieszka”, reż. Tomasz E. Rudzik (źródło: materiały prasowe)

Po fabularnym debiucie Desperaci w akademiku, którego premiera odbyła się podczas 57. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, Tomasz E. Rudzik zabiera widza do zupełnie innego świata, którego centrum i najważniejszym punktem odniesienia jest tytułowa Agnieszka. Ukazując przejście z polskiego żeńskiego więzienia do niemieckiej agencji towarzyskiej, reżyser snuje opowieść o świecie brutalnym, który nie jest jednak przytłaczającym, koszmarnym snem: silna, niezależna bohaterka pozostaje w jakiś sposób czysta, podobnie jak jej młody przyjaciel Manuel i młodszy brat Rafał. Rudzik przedstawia niebezpieczeństwa wynikające z zestawienia dwóch światów, obu funkcjonujących na podstawie tej samej ludzkiej przypadłości: naiwności i czystości uczuć. Rozdarta między nimi Agnieszka stara się znaleźć własną metodę.

Główną rolę w filmie zagrała Karolina Gorczyca. Rolę Madame, która w Monachium bierze Agnieszkę pod swoje skrzydła, powierzono ikonie teatru z Hamburga – Hildegard Schmahl. Młodego przyjaciela Agnieszki zagrał zaś 18-letni Lorenzo Nedis Walcher.

Agnieszka swą premierę miała na 48. Międzynarodowym Festiwalu w Hof, gdzie film zdobył nominację do Niemieckiej Nagrody Filmowej. W Polsce obraz zaprezentowany został w Konkursie 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2014 roku.

Agnieszka
Reżyseria: Tomasz E. Rudzik
Obsada: Karolina Gorczyca, Hildegard Schmahl, Lorenzo Nedis Walcher, Jörg Witte, Rafał Garniecki
Dystrybucja: Alter Ego Pictures
Premiera: 30 października 2015 roku

Dodaj komentarz