• 2015-09-26

Minuta – zdążysz?

Festiwal Filmów Jednominutowych już od dziewięciu lat zaprasza młodych filmowców – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – do udziału w konkursie na krótki film.

10. Festiwal Filmów Jednominutowych – plakat (źródło: materiały prasowe)

10. Festiwal Filmów Jednominutowych – plakat (źródło: materiały prasowe)

Zamknięcie wizji artystycznej w jednej minucie to wyzwanie wymagające niezwykłej dyscypliny i kreatywności. W tym roku organizatorzy wzbogacili program festiwalu o wystąpienia znakomitych ludzi kina, jurorów tegorocznego konkursu na film jednominutowy, którzy zaprezentują wielostronne spojrzenie na fenomen filmu.

Kaja Klimek – ur. w 1984, pochodzi z Tarnowskich Gór na Śląsku. Na Uniwersytecie Jagiellońskim przygotowuje pracę doktorską na temat zjawiska remiksu w kulturze popularnej. Tłumaczy filmy, czasem pisze o nich (kiedyś dla „Filmu”, Dwutygodnika, Filmwebu, „Hiro” i innych) i nieustannie o nich dyskutuje – również z dziećmi, w ramach programów edukacji filmowej NHEF, PISF i Filmoteki Szkolnej. Współprowadzi Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP (nagrodzony ostatnio przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najlepszy program telewizyjny o tematyce filmowej). Niedawno na YouTube uruchomiła Hashtag Warsztat – vloga poświęconego popkulturze i filmom.

Mirosław Przylipiak – ur. w 1955, historyk i teoretyk filmu, tłumacz, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej tegoż uniwersytetu. Stypendysta Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda (1998–1999) oraz Fundacji Rockefellera (2002). Autor książek: Kino stylu zerowego. Z zagadnień estetyki filmu fabularnego (1994), Kino najnowsze (1999), wraz z Jerzym Szyłakiem, Poetyka kina dokumentalnego (2000; Nagroda im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej roku), Kino bezpośrednie 1960–1963 (t. I, 2008), Kino bezpośrednie 1963–1970. Czas autorów (t. II, 2014) oraz Kino bezpośrednie 1963–1970. Między obserwacją a ideologią (t. III, 2014). Jest też autorem stu kilkudziesięciu studiów z zakresu historii i teorii kina oraz komunikowania audiowizualnego, a ponadto kilkuset recenzji filmowych. Przetłumaczył kilkadziesiąt książek, przede wszystkim z dziedziny filmu, psychologii i kultury audiowizualnej. Wśród nich znalazły się takie pozycje jak: Dustin Hoffman Ronalda Bergana (1992), Filozofia horroru albo Paradoksy uczuć Noëla Carrolla (2004) i Filozofia sztuki masowej tegoż autora (2011).

Borys Lankosz – ur. w 1973, reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Swoją karierę rozpoczął jako dokumentalista, tworząc takie obrazy jak: Rozwój (2001) czy Radegast (2008). Za swój sensacyjny debiut reżyserski Rewers zdobył Złote Lwy dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2009 roku oraz kilkadziesiąt innych nagród. Film ten był polskim kandydatem do Oscara. Następnie spędził kilka lat w Stanach Zjednoczonych, adaptując do produkcji książkę Nancy Maro New World Monkeys. Po powrocie do Polski wyreżyserował film Ziarno prawdy, będący adaptacją bestsellerowej powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego. Obecnie przygotowuje produkcję filmu na podstawie nagrodzonej nagrodą literacką Nike książki Joanny Bator Ciemno, prawie noc. W dalszych planach ma stworzenie filmu na podstawie biografii Wojciecha Jaruzelskiego oraz produkcję filmowej adaptacji Gniewu Zygmunta Miłoszewskiego. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

10. Festiwal Filmów Jednominutowych
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Od 7 do 8 października 2015 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz