Chłód krajobrazu

9 października o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy duńskiego duetu Nielsen i Johnsen Dryfując. Wystawę będzie można oglądać do 22 listopada.

„Dryfując”, Hanne Nielsen i Birgit Johnsen (źródło: materiały prasowe)

„Dryfując”, Hanne Nielsen i Birgit Johnsen (źródło: materiały prasowe)

21 kwietnia 2006 roku norweski tankowiec wyłowił człowieka dryfującego na prymitywnej tratwie. Rozbitek znaleziony został w duńskiej cieśninie Skagerrak, oddzielającej Danię od Szwecji i Norwegii. Media spekulowały na temat tożsamości „tajemniczego mężczyzny” jednak rozbitek nigdy się do niej nie przyznał jak i nie ujawnił kraju pochodzenia. Nie posiadał żadnych dokumentów i twierdził, że pochodzi z Kalifornii i został dwa lub trzy dni wcześniej porzucony na morzu przez załogę angielskiego statku, którym płynął.

Wystawa Dryfując duńskiego duetu Nielsen i Johnsen podejmuje temat Innego wyrzuconego poza granice systemu, człowieka funkcjonującego na marginesie, na granicy ogólnie przyjętych norm i zasad. Kraje zachodnie budują coraz szczelniejsze granice, a miliony ludzi wyrusza w podroż do Europy w poszukiwaniu bezpiecznego życia. Nawiązując do wydarzenia z 2006 roku artystki zadają wiele egzystencjalistycznych pytań, które dziś, po prawie 10 latach wydają się być nadzwyczaj aktualne. Historia znalezionego człowieka zwraca uwagę na sytuację osób będących częścią systemu, a jednak na jego obrzeżach, ich uprzedmiotowienia i braku reprezentacji tych, którzy nie mają prawa głosu. Co znaczy tożsamość narodowa i pochodzenie w obliczu przymusu ucieczki?

Wystawa Dryfując
Hanne Nielsen & Birgit Johnsen
Od 9 października do 22 listopada 2015 roku
Wernisaż: 9 października 2015 roku, godz. 18.00
Kuratorka: Aleksandra Księżopolska
CSW Łaźnia
Gdańsk

Dodaj komentarz