• 2015-09-26

Aktorzy, lalki i gra cieni

Od 30 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie prezentowana będzie wystawa Aktorzy, lalki i gra cieni. Teatr w Chinach i Japonii. Jest to próba ukazania dalekowschodniego teatru w najważniejszych krajach Azji. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 września o godz. 18.00.

„Aktorzy, lalki i gra cieni. Teatr w Chinach i Japonii” (źródło: materiały prasowe)

„Aktorzy, lalki i gra cieni. Teatr w Chinach i Japonii” (źródło: materiały prasowe)

Uzupełnieniem wystawy i komentarzem do niej będzie międzynarodowa konferencja East Asian Theatres: Traditions – Inspirations – European/Polish Contexts (20–22 października) przygotowana we współpracy z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata oraz Muzeum Azji i Pacyfiku.

Na wystawie prezentowane będą maski, stroje do rozmaitych widowisk, rekwizyty, instrumenty muzyczne, a także makijaż sceniczny oraz portrety aktorów. Sceny ukazujące poszczególne widowiska pojawią się na drzeworytach i malowidłach – jest to zapis konwencji i środków wyrazu danego gatunku scenicznego. Zaprezentowane obiekty będą się odnosić do opery pekińskiej – efektownego, symbolicznego teatru klasycznego, którego wątki pojawiają się również w teatrach lalkowych, między innymi w słynnym chińskim teatrze cieni, wykorzystującym płaskie, wycinane w skórze ażurowe postacie. Na wystawie zobaczyć będzie można szereg form teatralnych i ich rozmaite aspekty. Rozwój kulturowy w Chinach i w Japonii przebiegał w odmienny, niezwykle bogaty i zróżnicowany sposób, lecz niewątpliwie wspólną cechą dla tych różnych tradycji było to, że widowiska nie tylko stanowiły połączenie słowa, tańca czy akrobatyki i muzyki, ale też kładły ogromny nacisk na efektowność i prezentację tematu w sposób jak najbardziej atrakcyjny dla widza. Osnową widowisk były kwestie moralne lub religijne. Prezentowano tym samym całą gamę ludzkich emocji, od trapiących zwykłych ludzi po dylematy dotyczące wierności i zdrady wybitnych postaci w kraju.

Aktorzy, lalki i gra cieni. Teatr w Chinach i Japonii 
Od 30 września 2015 roku do 13 marca 2016 roku
Wernisaż: 29 września 2015 roku, godz. 18.00
Kurator wystawy: Małgorzata Martini
Aranżacja: Lataladesign Dagmara Latała, Jacek Paździor
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków

Dodaj komentarz