Wrocław – wejście od podwórza

Wrocław – wejście od podwórza to pomysł biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, by zmieniać oblicza podwórek oddalonych od centrum miasta i zaangażować mieszkańców w działania kulturalne i społeczne. Spotkania z artystami mają skierować uwagę na codzienne problemy ludzi i sprawić, że podwórka wypełnią się radością obcowania ze sztuką.

Dmuchany jeż Izy Rutkowskiej w ramach projektu Wrocław – wejście od podwórza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dmuchany jeż Izy Rutkowskiej w ramach projektu Wrocław – wejście od podwórza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wrocławskie podwórka weszli artyści. W tych przestrzeniach spotykają się z mieszkańcami, tworzą rzeźby, instalacje artystyczne, wystawy i projekcje. Nie brakuje też zabaw twórczych z dziećmi oraz zajęć dla dorosłych.

‌Pierwsze działania to projekt Izy Rutkowskiej w podwórku między ulicami Mierniczą, Prądzyńskiego, Łukasińskiego i Komuny Paryskiej – wielki dmuchany jeż przez cały sierpień prowokował mieszkańców do wyjścia na podwórko i twórczych działań, które artystka podjęła wspólnie z nimi, słuchając potrzeb, pomysłów i marzeń wrocławian z tego zakątka miasta.

Od sierpnia można oglądać także efekty interwencji artystycznej znanego poznańskiego twórcy Adama Kalinowskiego, w podwórku między ulicami Barlickiego, Orzeszkowej, Żeromskiego i Nowowiejską. Powstał tam wielki przestrzenny ogród. Instalacja wypełniona roślinami ozdobnymi oraz użytkowymi ma być zachętą do przeprowadzenia warsztatów dla mieszkańców związanych uprawą roślin na podwórkach w wielkich blokowiskach.

Przez cały wrzesień w podwórku pomiędzy placem Zgody a ulicami Komuny Paryskiej trwają przygotowania do prezentacji Kolekcji Kamili Szejnoch. Założeniem tego projektu jest nawiązanie kontaktu pomiędzy podwórkiem a pobliskim Muzeum Etnograficznym. Na podwórku pojawią się niektóre motywy i przedmioty z kolekcji muzealnych, a jednocześnie w przestrzeni muzealnej powstanie wystawa złożona z przedmiotów codziennego użytku wypożyczonych od mieszkańców podwórza.

‌Projekt Wrocław  – wejście od podwórza jest częścią programu sztuk wizualnych ESK Wrocław 2016. Realizacja działań w ramach projektu rozpoczęła się w 2015 roku i potrwa do końca roku 2016.

Wrocław – wejście od podwórza
Do 31 grudnia 2016 roku
W ramach programu sztuk wizualnych ESK Wrocław 2016
Kurator: Michał Bieniek
Wrocław

Dodaj komentarz