• 2015-09-25

Bliski Daleki Wschód

Irańska Nowa Fala i filmy o kobietach z krajów islamskich złożą się na pasmo Islam. Bliski Daleki Wschód podczas 13. edycji festiwalu Tofifest. W dobie wielkiego kryzysu w kontaktach krajów Zachodu i krajów islamu toruński festiwal chce spróbować zrozumieć muzułmański świat przez pryzmat jego kina.

Tofifest 2015, „Islam. Bliski Daleki Wschód” (źródło: materiały prasowe)

Tofifest 2015, „Islam. Bliski Daleki Wschód” (źródło: materiały prasowe)

W ramach pasma zaprezentowana zostanie szeroka retrospektywa, na którą złożą się dwa przeglądy tematyczne. Pierwszy to ABC irańskiej Nowej Fali, który przedstawi kluczowe filmy autorskie irańskiej kinematografii. Tematem drugiego przeglądu będzie portret współczesnej kobiety islamskiej, ukazany z dwóch perspektyw: bohaterki filmów i kobiety-reżyserki. Od kilkunastu lat irańska Nowa Fala podbija światowe festiwale, ale jej początki sięgają jeszcze XX wieku. W Toruniu zobaczyć będzie można filmy kluczowe dla tego nurtu, które istotny w sposób przyczyniły się do kształtowaniu poetyki kinematografii irańskiej.

Drugą częścią pasma są filmy przedstawiające portret kobiety we współczesnym kinie krajów muzułmańskich. Rola kobiety w islamie jest sprawą, która budzi w Europie ogromne emocje, kontrowersje i sprzeciwy. W 2006 roku na Tofifest, po raz pierwszy w tej części Europy, wyświetlony został Submission, film który stał się przyczyną morderstwa jego holenderskiego reżysera – Theo van Gogha. W 2009 roku gościem festiwalu była światowej sławy artystka irańska Shirin Neshat, która pokazała w Toruniu swój debiut Kobiety bez mężczyzn, mówiący o sytuacji kobiet w islamie. W 2010 Złotego Anioła zdobyła turecka Kuma w reżyserii Umuta Daga, opowiadająca o muzułmańskim obyczaju „drugiej żony” i jego przeniesieniu do tureckich rodzin żyjących w Austrii (w tym roku reżyser pojawi się w jury festiwalu).

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest
Od 18 do 25 października 2015 roku
Toruń

Dodaj komentarz