Tadeusz Rolke. Spotkanie z fotografem

30 września w Barze Studio w Warszawie odbędzie się spotkanie, którego gościem będzie Tadeusz Rolke – jeden z najsłynniejszych polskich fotografów. Spotkanie będzie towarzyszyć premierze jego najnowszego albumu fotograficznego zatytułowanego Rolke. Poprowadzi je Paulina Reiter, redaktor naczelna „Wysokich Obcasów”.

Tadeusz Rolke, fot. Mariusz Kubik (źródło: Wikipedia, na licencji Creative Commons)

Tadeusz Rolke, fot. Mariusz Kubik (źródło: Wikipedia, na licencji Creative Commons)

60 lat doświadczenia, 100 tysięcy zdjęć i niekwestionowany tytuł nestora polskiego fotoreportażu. Tadeusz Rolke od pierwszego naciśnięcia spustu migawki w trakcie powstania warszawskiego, przez uwiecznienie historycznego wiecu Gomułki po dziś wykonywane zdjęcia jest wierny fotografii momentu. Jego zdjęcia to przede wszystkim wyjątkowe świadectwo zmian historycznych i społecznych, które dokonały się na przestrzeni kilku dekad.

Fotografie ukazują życie doby PRL-u, odbudowę Warszawy i pozwalają wniknąć w głąb ówczesnych środowisk twórczych, m.in. skupionych wokół galerii Krzywe Koło oraz Foksal. Zestawione ze współczesnymi zdjęciami reportażysty ukazują ciągłość niektórych sytuacji i tematów. Artysta współpracował z najważniejszymi polskimi i niemieckimi pismami, takimi jak: „Świat Młodych”, „Świat”, „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja”, „Przekrój”, „Stern”, „Spiegel” „Die Zeit”.

Na album “Rolke” złożyły się fotografie wybrane z całego życiowego dorobku Tadeusza Rolke według konkretnych kluczy tematycznych. Pojedyncze fotografie wyjęto z cykli i zestawiono w nieoczywiste pary stające się dla czytelników tropem do odnalezienia inspiracji artysty. Jak pisze we wstępie do albumu Anda Rottenberg: „Autor otwiera przed nami mimochodem rejestr swoich zawodowych umiejętności, mistrzostwo już osiągnięte, lecz nadal niestrudzenie doskonalone”.

Tadeusz Rolke – urodził się w 1929 roku. Jest polskim artystą fotografikiem, prekursorem polskiej fotografii reportażowej. Jego prace były pokazywane na licznych wystawach, m.in.  dwukrotnie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Polskim Instytucie Kultury w Bratysławie, czy berlińskiej galerii Der Ort. Obecnie współpracuje z „Magazynem Gazety Wyborczej” oraz wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Tadeusz Rolke. Spotkanie z okazji premiery albumu fotograficznego Rolke
Prowadzenie: Paulina Reiter
30 września 2015 roku, godz. 18.00
Bar Studio
Warszawa

Dodaj komentarz