Przeciw wojnie – Międzynarodowe Triennale Sztuki na Majdanku

W 30. rocznicę organizacji pierwszego Międzynarodowego Triennale Sztuki Państwowe Muzeum na Majdanku zaprezentuje ponad sto prac ze zbiorów sztuki współczesnej. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Lubelskim w Lublinie.

Przeciw wojnie – Międzynarodowe Triennale Sztuki na Majdanku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przeciw wojnie – Międzynarodowe Triennale Sztuki na Majdanku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja, przygotowana przez Danutę Olesiuk i prof. Lechosława Lameńskiego, prezentuje fragment kolekcji blisko siedmiu tysięcy dzieł sztuki współczesnej, które trafiły do zasobów Państwowego Muzeum na Majdanku w wyniku konkursów artystycznych. Ich twórcy podejmowali tematykę antywojenną i skupiali swoją uwagę na zagrożeniach współczesnego im świata, ale nie zapominali o walorach artystycznych prac.

Autorami dzieł zgromadzonych na wystawie są m.in. Maurice Pasternak, Jiří Anderle, Paweł Warchoł czy Józef Szajna. Pracom prezentowanym na wystawie towarzyszą teksty – fragmenty wypowiedzi członków jury, krytyków sztuki i artystów biorących udział w Triennale, jak chociażby ten Dobrosława Bagińskiego, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego IV Międzynarodowego Triennale Sztuki:

Wolność wymaga wyboru. I nie ma takiej siły, która by człowiekowi tę wolność ostatecznie odebrała. Nie ma takiej siły, która zmusiłaby ofiarę do uznania racji oprawcy. W pełni możemy to zrozumieć tu, na Majdanku. Jesteśmy dłużnikami tej prawdy. Chcielibyśmy, aby nasza sztuka, nasza pamięć ten wielki dług, grosz po groszu spłacała.

Przeciw wojnie – Międzynarodowe Triennale Sztuki na Majdanku
Organizator: Państwowe Muzeum na Majdanku
Od 30 września do 8 listopada 2015 roku
Wernisaż: 30 września 2015 roku, godzina 18.00
Muzeum Lubelskie
Lublin

Dodaj komentarz