• 2015-09-25

Młodzi Gniewni w Iluzjonie

Młodzi Gniewni: Młodzieżowy Klub Filmowy to cykl 9 wtorkowych spotkań w stołecznym Kinie Iluzjon. Na otwarcie sezonu, po projekcji filmu Z odzysku, odbędzie się spotkanie z odtwórcą głównej roli – Antonim Pawlickim.

„Młodzi Gniewni” w Kinie Iluzjon – baner (źródło: materiały prasowe)

„Młodzi Gniewni” w Kinie Iluzjon – baner (źródło: materiały prasowe)

Projekt Młodzi Gniewni jest propozycją filmową dla młodzieży gimnazjalnej oraz ze szkół ponadgimnazjalnych. Seansom towarzyszą spotkania z zaproszonymi gośćmi, wprowadzenia do zagadnień poruszanych w filmach oraz dyskusja, prowadzone przez filmoznawcę i dziennikarza filmowego – Jacka Sobczyńskiego. Pokazywane filmy stanowią pretekst do rozmów o współczesnym świecie czy społeczno-kulturowych tendencjach. Organizatorzy wydarzenia chcą wykroczyć poza program filmowych adaptacji lektur, wyjść poza nurt szkolno-edukacyjny i stworzyć miejsce, do którego młodzi ludzie z ochotą zechcą przynależeć.

Każde z ośmiu spotkań będzie odnosić się do innego zagadnienia filmowego. W oparciu o dzieło Christophera Nolana Memento uczestnicy wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie o składowe dobrego scenariusza filmowego. Refleksja nad sztuką montażu nastąpi po obejrzeniu wykorzystującego techniki teledysku i animacji filmu Toma Tykwera – Biegnij Lola, biegnij, zaś rozmowa o muzyce filmowej i jej roli odbędzie się w kontekście nominowanego do Oscara Whiplash Damiena Chazelle’a, Na nowatorskie efekty specjalne przez pryzmat hollywoodzkiej superprodukcji zwróci uwagę Grawitacja. Na koniec odbędzie się spotkanie z obiecującym niemieckim reżyserem – Talim Barde, który poprowadzi zajęcia praktyczne z realizacji filmu. Reżyser rozpoczął kręcenie swego debiutanckiego filmu w wieku niespełna 21 lat. Sam także napisał do niego scenariusz oraz znalazł fundusze na jego realizację. Tylko nie dla twoich oczu to pełna humoru, współczesna wersja hitchcockowskiego Okna na podwórze. Film zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach, między innymi Audience Award Youth Film Programme na Pula Film Festival w Chorwacji czy też Youth Film Award 2013.

Młodzi Gniewni: Młodzieżowy Klub Filmowy
Od września 2015 roku do maja 2016 roku
Otwarcie sezonu: 29 września 2015 roku
Kino Iluzjon
Warszawa  

Dodaj komentarz