• 2015-09-25

Fotografie nadziei

7 października o godz. 17.30 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się wernisaż fotografii Janusza Wojcieszaka W buku nadzieja…

Janusz Wojcieszak, „W buku nadzieja…” (źródło: materiały prasowe)

Janusz Wojcieszak, „W buku nadzieja…” (źródło: materiały prasowe)

Janusz Wojcieszak fotografuje od 1965 roku tworząc pejzaże, uwieczniając przyrodę i architekturę. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, posiada ponadto tytuł artysty Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki Fotograficznej (AFIAP). Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, m.in. zdobywcą I miejsca w konkursach: Pejzaż Polski (Kętrzyn 2011), Z dala od zgiełku… Beskidy w obiektywie (Sucha Beskidzka 2011), XXIII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Zabytki w krajobrazie (Zamość 2012). Otrzymał brązowy medal w konkursie Epson International Pano Awards (Australia 2012), nagrodę Diploma from Salon w konkursie Pokrova Vernissage (Ukraina 2013), jak również zloty i brązowy medal CAPA w konkursie Toronto International Salon of Photography (Kanada 2013).

W latach 2011-2014 w wielu polskich miastach prezentowana była wystawa górskiej fotografii krajobrazowej poświęconej włoskim Dolomitom, której Janusz Wojcieszak był współautorem. Jego prace można było zobaczyć także w Muzeum Historii Katowic na ekspozycji fotografii industrialnej Miejsca obok nas (2014). Artysta uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, m.in. Natura 2000 w Województwie Śląskim (2014), Oczami Śląskich Fotografów – II edycja (2014), Digigraphie by Epson – nowy wymiar w sztuce kolekcjonerskiej (marzec 2015).

Janusz Wojcieszak, „W buku nadzieja…” (źródło: materiały prasowe)

Janusz Wojcieszak, „W buku nadzieja…” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa fotografii Janusza Wojcieszaka W buku nadzieja… to kwintesencja projektu realizowanego w latach 2010–2015, który w ujmujący sposób prezentuje buczynę w rezerwatach przyrody województwa śląskiego. Smukłe buki, o gładkiej, srebrzystej korze, wiosną urzekają jasnozielonym sklepieniem listowia. Jesienią ich karbowane liście złocą się dostojnie, a gdy zima maluje na szybach geometryczne kształty, również ich pnie, oblepione śniegiem, przybierają zadziwiająco malownicze formy. Autorowi zdjęć jednak bardziej niż o faktograficzne przedstawienie wyglądu poszczególnych odmian buczyny chodzi o zaprezentowanie jej bogactwa i niezwykłości.

Janusz Wojcieszak. W buku nadzieja…
Od 7 października do 31 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 7 października 2015 roku, godz. 17.30
Komisarz: Roland Dobosz
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Okręg Śląski Związku Polskich Fotografów Przyrody

Dodaj komentarz