• 2015-09-25

Wokół filmowych adaptacji twórczości Grassa

Festiwal Grassomania już po raz siódmy prezentuje sztukę współczesną w rozmaitych przestrzeniach miasta. W tym roku motywem przewodnim są obchody 10-lecia ekranizacji Wróżb kumaka.

Grassomania 7 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grassomania 7 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Siódma już edycja popularnego festiwalu Grassomania (projektu dedykowanego Günterowi Grassowi, budującemu swój program wokół twórczości Noblisty interpretowanej i przetwarzanej przez młode pokolenia artystów) będzie skoncentrowana wokół filmowych adaptacji literatury. Pretekstem do obrania tego kierunku jest jubileusz 10-lecia powstania filmu Wróżby kumaka na motywach powieści Güntera Grassa o tym samym tytule. Przeglądy filmowe oraz spotkania z twórcami i badaczami w formie prelekcji przedpokazowych będą odbywać się w legendarnym studyjnym kinie Watra (obecnie na co dzień zamkniętym dla szerokiej publiczności, udostępnionym specjalnie na okazję festiwalu) – kinie, w którym były kręcone wybrane sceny Wróżb kumaka.

Głównym celem Festiwalu Grassomania jest promowanie zjawisk kulturalnych poprzez integrację poszczególnych dziedzin artystycznych w ciekawym i nietypowym dla galerii sztuki projekcie. Włączając do dialogu film, organizatorzy pragną ukazać jego aspekty artystyczne, które dla szerokiej publiczności odbiorców kina popularno-rozrywkowego nie są do końca znane czy oczywiste, a za pomocą których powstały i nadal powstają kapitalne interpretacje oraz ekranizacje dzieł literackich. Relacje obrazu ruchomego i słowa będą dodatkowo komentować eksperci i twórcy zaproszeni do projektu. Festiwal Grassomania posłuży jako rodzaj podsumowania literackich wizyt w Galerii Güntera Grassa w formie trójwymiarowych wizualizacji filmowych słowa pisanego.

Dodatkowo w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa zaprezentowany ostanie multimedialny projekt site-specific autorstwa fińskiego artysty Leevi Lehtinena pod tytułem Mortal Sin. Przedsięwzięcie to kwestionuje potrzebę istnienia poczucia winy i wstydu. Czy ktoś pozbawiony wstydu może funkcjonować w społeczeństwie? Czy bez kolektywnego poczucia winy zapanowałby hedonistyczny chaos? Czy zmieniłby on nasze społeczeństwo na lepsze, czy na gorsze?

Grassomania 7
Od 7 do 16 października 2015 roku
Gdańska Galeria Miejska

Dodaj komentarz