Bunkier jaki pamiętasz?

W 2015 roku Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie obchodzi 65-lecie istnienia oraz 50-lecie powstania budynku. Ten ważny moment prowokuje do postawienia pytań o tożsamość, przeszłość i przyszłość instytucji, która w swej dotychczasowej historii zorganizowała kilkaset wystaw, dyskusji, warsztatów i spotkań środowiskowych.

„Bunkier jaki pamiętasz?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bunkier jaki pamiętasz?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przeglądając zbiory archiwalne i biblioteczne, odkrywamy niezwykłą i wielowarstwową historię. Znajdujemy w niej także luki, „czarne dziury”, niewyjaśnione okoliczności i przypadki. Dlatego Bunkier Sztuki pragnie stworzyć razem z publicznością mapę społecznej pamięci Galerii. Jakim pamiętasz Bunkier Sztuki?

Bunkier Sztuki zaprasza do pomocy w odszukiwaniu fotografii, archiwaliów i wspomnień związanych z działalnością dzisiejszej Galerii i jej protoplastów: galerii Okręgu Krakowskiego CBWA i Biura Wystaw Artystycznych. Pragnie odtworzyć losy sadzonki róży Marii Pinińskiej-Bereś, fortepianu, na którym grano podczas recitali w BWA i betonowej rzeźby sprzed wejścia do Pawilonu. Czeka na wspomnienia niedzielnych wycieczek z rodzicami i szkolnych wypraw do galerii, relacji z balu sylwestrowego w BWA, opowieści o czarnej gumowej podłodze holu galerii i pierwszych randkach w Bunkrze. Poszukuje zdjęć z pierwszej wystawy Krakowskiego Oddziału CBWA, otwarcia Pawilonu Wystawowego, inauguracji działalności Galerii Arkady i wizyty królowej Holandii w Galerii, relacji z wieczornic w rocznice Rewolucji Październikowej i wydarzeń w Oddziale BWA przy ul. Mikołajskiej 2. Czeka na fotografie baru kawowego, wyłożonego matą z zapałek holu Galerii, recenzje z wystaw i wypracowania szkolne o wystawach w BWA. W domowych zakamarkach można znajdować się niejedna zaskakująca pamiątka!

Materiałami oraz wspomnieniami można dzielić się przesyłając je na adres mailowy sekretariatu Bunkra Sztuki. Zanotuje je Lilianna Flacht-Wolter.

Bunkier jaki pamiętasz?
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz