• 2015-09-25

Artur Ruciński gościem Opery Wrocławskiej

9 października o godz. 19.00 w Operze Wrocławskiej odbędzie się Nadzwyczajna Gala Operowa. Specjalnym gościem będzie Artur Ruciński, a dyrygować będzie Tomasz Szreder.

Artur Ruciński, fot. Andrzej Świetlik (źródło: materiały prasowe)

Artur Ruciński, fot. Andrzej Świetlik (źródło: materiały prasowe)

Artur Ruciński należy do grupy polskich śpiewaków operowych, którzy w ostatnich latach zasłynęli na scenach światowych teatrów. Urodził się w Warszawie, studiował w tamtejszej Akademii Muzycznej. Swoje występy rozpoczął od współpracy z Warszawską Operą Kameralną oraz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie zadebiutował w 2002 roku rolą tytułową w Eugeniuszu Onieginie. Po zbierającym fenomenalne recenzje debiucie otrzymał zaproszenia do ról Księcia Jeleckiego w Damie Pikowej pod batutą Valerego Gergieva, tytułowej roli w Onieginie oraz Walentego w nowej produkcji Roberta Wilsona Faust. Punktem zwrotnym w jego karierze okazało się zaproszenie otrzymane od Daniela Barenboima do zaśpiewania Eugeniusza Oniegina oraz do wystąpienia w tej samej roli u boku Rolanda Villazona w Deutsche Staatsoper w Berlinie w marcu i kwietniu 2010 roku. W ubiegłym sezonie wystąpił ponownie na Festiwalu w Salzburgu, a także w słynnym koncercie Christmas in Vienna w Vienna Konzerthaus oraz w Stabat Mater K. Szymanowskiego w Wiener Musikverein z ORF Symphony Orchestra pod batutą Ingo Metzmachera.

W 2016 roku zadebiutuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Sharpless w Madame Butterfly oraz ponownie w Royal Opera House w Łucji z Lammermooru. Jego plany na kolejne sezony obejmują m.in. występy w Teatro Real w Madrycie jako Lord Ashton oraz powrót do La Scali jako Hrabia di Luna. Artur Ruciński poświęca swój czas także na koncerty oraz występy w radiu i telewizji w Paryżu, Oslo, Dreźnie, Wiedniu i Berlinie, gdzie wykonuje repertuar od Mesjasza Händla po Pasję św. Łukasza Pendereckiego.

PROGRAM:

Goerges Bizet
Preludium z opery Carmen
Aria Votre toast z opery Carmen

Giuseppe Verdi
Preludium z opery Rigoletto
Aria Il balen z opery Trubadur
Preludium, akt I z opery Traviata
Aria Di Provenza z opery Traviata

Stanisław Moniuszko
Mazur z opery Halka
Aria Kto z mych dziewek z opery Straszny Dwór

Giuseppe Verdi
Uwertura z opery Nabucco

Vincenzo Bellini
Aria Ah per sempre z opery Purytanie

Giuseppe Verdi
Uwertura z opery Joanna d’Arc
Aria O Carlo ascolta z opery Don Carlos

Gaetano Donizetti
Preludium z opery Łucja z Lammermooru
Aria Bella siccome un angelo z opery Don Pasquale

Piotr Czajkowski
Polonez z opery Eugeniusz Oniegin
Aria Ja was lublju z opery Dama Pikowa
Walc z opery Eugeniusz Oniegin
Aria Wy mnie pisali z opery Eugeniusz Oniegin

Nadzwyczajna Gala Operowa
9 października 2015 roku, godz. 19.00
Artur Ruciński – baryton
Tomasz Szreder – dyrygent
Orkiestra Opery Wrocławskiej
Opera Wrocławska

Dodaj komentarz